Jak zwalczyć pchły u kota?

O tym, że koty chadzają własnymi drogami, mogą się przekonać właściciele mruczków, które w ciągu dnia wychodzą na zewnątrz, żeby móc dać upust swojemu temperamentowi. Mogą tam do woli polować, wspinać się po drzewach czy harcować z innymi czworonogami. Taki kot narażony jest na atak pcheł, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na jego kondycję. Wgryzając się w skórę nie tylko wypijają krew, ale także narażają go na reakcje alergiczne czy choroby wirusowe i pasożytnicze. Niestety, pchły mogą również atakować zwierzę, które całymi dniami spędza w czterech ścianach. Dlatego, jeśli zauważymy, że kot drapie się intensywniej niż zwykle, to może być znak, że trzeba działać zdecydowanie. Jak zwalczyć pchły u kota? Czy są one groźne również dla człowieka?

Drapiący się kot
Drapiący się kot ©123RF/PICSEL

Jak dochodzi do zarażenia?

Pchła
©123RF/PICSEL

Do zarażenia się pchłami najczęściej dochodzi wskutek bezpośredniego kontaktu z zainfekowanym zwierzęciem, np. podczas kocich spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Pasożyty mogą zaatakować także kota, który miał styczność z gryzoniami znajdującymi się w piwnicy lub w domu, ale też w wypadku, kiedy właściciel przeniósł je niepostrzeżenie na elementach odzieży. Pchły atakujące kota są bardzo groźne, ponieważ mogą wywołać alergiczne pchle zapalenie skóry, anemię, zarazić mruczka tasiemcem, a także prowadzić do bartonelozy (tzw. chorobę kociego pazura) oraz riketsjozy. Te dwie ostatnie mogą być również groźne dla człowieka i prowadzić np. do szczególnie niebezpiecznego duru brzusznego.

Jak poznać, że kot ma pchły?

Kąpiel kota
©123RF/PICSEL

Kot, który ma na swoim ciele pchły, częściej niż zwykle, drapie się po całym ciele. Rozpoznanie ich utrudnia fakt, że pasożyty bytują w głębi sierści, co sprawia, że niemożliwe jest ich dostrzeżenie gołym okiem. Dlatego warto regularnie wyczesywać kocie futro i sprawdzać, czy na szczotce nie pozostają owady (małe, kilkumilimetrowe o brązowym ubarwieniu) oraz pchli brud (małe ciemne plamki). Dodatkowo, czasami na skórze można zauważyć utratę sierści i ślady po ugryzieniu (czerwone kropki z białą otoczką).

Jak pozbyć się pcheł?

Pcheł nie sposób pozbyć się domowymi sposobami, dlatego należy udać się do weterynarza, który zaleci specyfik do usunięcia pcheł. Na rynku są do nabycia specjalistyczne obroże o intensywnym zapachu, profesjonalne preparaty w płynie, które aplikuje się na kark mruczka oraz (o ile kot nie reaguje panicznie na wodę) specjalnego szampony do kąpieli.

Usuwanie pcheł domowym sposobem

Kocie zabawy
©123RF/PICSEL

Niestety, pcheł z kota nie można usunąć domowymi sposobami, więc niezbędne są specjalistyczne preparaty. Nie mniej, warto połączyć kurację z większą higieną: częstym odkurzaniem podłóg i tapicerki, na których mogą znajdować się jaja owadów (worek z odkurzacza trzeba szczelnie zawinąć i niezwłocznie wyrzucić), a także praniem kociego legowiska w wysokiej temperaturze. Pchły raczej nie przenoszą się na człowieka, ale mimo wszystko należy zachować szczególną ostrożność, czyli unikać nadmiernego przytulania się do mruczka, a po każdym głaskaniu dokładnie umyć ręce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas