Reklama

Jaka jest najniższa emerytura w Polsce? Mniej już się nie da

Nie brakuje seniorów, którzy narzekają na wysokość swoich emerytur. Jak się okazuje, ZUS wypłaca niektórym osobom kwoty, które znacznie różnią się od minimalnego świadczenia emerytalnego w danym roku. Mowa tu dosłownie o groszach.

W jaki sposób wylicza się emeryturę?

Obecnie w Polsce najniższe gwarantowane świadczenie emerytalne to 1588,44 zł brutto. Tyle samo wynosi renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i renta rodzinna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku dokonuje waloryzacji wypłacanych świadczeń. O 1 marca wzrosły one o 14,8 proc. 

Wysokość emerytur jest ustalana poprzez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia, czyli przewidywaną liczbę miesięcy, przez którą dana osoba będzie pobierać świadczenie. Podstawa ta jest ustalana przy uwzględnieniu zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne. W przypadku członków OFE brane są również pod uwagę zwaloryzowane środki, które są zapisane na subkoncie w ZUS. 

Tylko kapitał początkowy jest brany pod uwagę w przypadku osób, które były objęte ubezpieczeniem społecznym przed 1999 rokiem i nie były objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi po 1998 roku.

Reklama

Zobacz także: Po 60. roku życia zawnioskuj o tę kartę. Nie każdy senior wie o upustach

Ile wynosi najniższa emerytura wypłacana w Polsce?

Wspomniana wyżej minimalna kwota emerytury przysługuje osobom, które przepracowały pewien okres, który uprawnia do pobierania takiego świadczenia. Są w Polsce emeryci, którzy jednak dostają znacznie mniej. 

Podczas rozmowy z PAP w sierpniu 2022 roku prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przekazała, że wówczas najniższa wypłacana emerytura w Polsce wynosiła 10 groszy. Dodała, że koszt obsługi takiego świadczenia może wynosić od 100 do 150 zł. W 2021 roku była jeszcze niższa, bo wynosiła zaledwie trzy grosze. 

Obecnie najniższa wypłacana emerytura to jeden grosz - tak wynika z raportu ZUS, do którego dotarł "Fakt". Pojawia się więc pytanie, skąd tak niskie świadczenie. Okazuje się, że otrzymuje je kobieta, która przepracowała jeden dzień na umowie zlecenie. 

Zobacz także: Bon turystyczny dla seniorów. Czy osoby starsze będą mogły liczyć na tańszy wypoczynek?

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy