Jaka rasa psa dla alergika?
Alergia na sierść psów staje się coraz powszechniejszym problemem. To za sprawą wzrastającej liczby alergików, których przybywa z roku na rok. Do najczęstszych objawów uczulenia należą świąd, katar czy łzawienie z oczu, nie stanowi to jednak przeszkody w posiadaniu psa. Wiele badań naukowych potwierdza możliwość hodowli zwierząt przez osoby uczulone. Z tego artykułu dowiesz się, jakie rasy psów nie uczulają i będą dla ciebie dobrym rozwiązaniem.
Spis treści:
Skąd alergia na sierść psa?
Wbrew krążącym opiniom na temat tego, że to sierść stanowi główny alergen, prawda jest nieco inna. Za występowanie objawów alergii odpowiada albumina, czyli białko, które występuje w ślinie i moczu psa. Przykleja się ono do martwego naskórka, tworząc łupież. Podczas głaskania psa właściciel ma bezpośredni kontakt z alergenem, co w konsekwencji skutkuje wystąpieniem uczulenia i nieprzyjemnych objawów. Jak rozpoznać alergię? Jeśli po kontakcie ze zwierzęciem masz kaszel, świąd skóry, duszności czy inne niepokojące objawy, udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia testów alergologicznych.
Jakie rasy psów są odpowiednie dla alergików?
Dla osób, które nie są jeszcze właścicielami psa, a bardzo tego pragną, jest dobra wiadomość! Są rasy wręcz stworzone dla alergików, np. pudle czy hawańczyki. Czworonogi te pokryte są włosem okrywowym bez podszerstka, co sprawia, że osoby uczulone nie mają aż tak bardzo nasilonych objawów alergii. Dzieje się tak dlatego, że psy te gubią o wiele mniej sierści, a wraz z nią mniej złuszczonego naskórka, odpowiadającego za uczulenie. Dodatkowo ich linienie nie jest tak intensywne. Badania przeprowadzone przez japońskich naukowców z Osaka Prefecture University pokazują, że osoby te podczas kontaktu z "psami hipoalergicznymi" mają znikome objawy występowania alergii lub są od nich całkowicie wolne. Ponadto pracują oni nad wynalezieniem szczepionki, która ma wyleczyć ludzi z alergii na sierść psa.
Pudel
Pierwszą z ras wartą przedstawienia jest pudel. To bardzo energiczny i inteligentny pies, który najlepiej będzie czuł się w towarzystwie osoby aktywnie spędzającej czas. Nie będą mu również przeszkadzać chwile w domowym zaciszu. Hodowcy, aby uzyskać "hipoalergicznego pudla", mieszają ze sobą kilka odmian tej rasy. Pudel ma wełniany włos, który ma tendencję do skręcania się, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ale drugą stroną medalu jest to, że jest to rasa odpowiednia dla alergików.
Irlandzki spaniel wodny
Są to psy pochodzące z rodziny spanielowatych. Kochają one aktywność fizyczną, dlatego najodpowiedniejszym dla nich właścicielem będzie sportowiec. Waga dorosłych osobników waha się między 20-30 kilogramami, co czyni je dość pokaźnymi osobnikami. Ich ciało pokrywa gęsta, ciemnobrązowa sierść, która jest wodoodporna i nie wymaga specjalnej pielęgnacji.
Sznaucer
Kolejna rasa to sznaucer, który jest zwierzęciem towarzyskim, ale lubiącym spędzać czas w spokojny sposób. Oczywiście, jak wszystkie psy, potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu oraz zabawy. Sznaucer to rasa często wybierana przez alergików - przez wgląd na sierść. Pies jest pokryty podwójną okrywą: pierwszą tworzą miękkie włosy, drugą natomiast gęste i kręcone. Rasa ta wymaga codziennej pielęgnacji, co dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii.
Hawańczyk
To rasa, która świetnie nadaje się dla osób uczulonych na sierść psa. Jego podszerstek jest bardzo delikatny i krótki. Gęstą okrywę tworzą włosy, dzięki czemu hawańczyki uważa się za "antyalergiczne". Są to psy o łagodnym usposobieniu, towarzyskie i bardzo inteligentne.
Bichon frise
Inaczej zwany biszonem kędzierzawym, otulony jest przyjemnymi w dotyku i aksamitnymi włosami. To idealna rasa dla alergików. Włosy sięgają nawet 10 centymetrów, dlatego częsta wizyta u groomera to konieczność. Plusem jest to, że psy tej rasy praktycznie wcale nie linieją, co zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii na ich sierść. Bichon frise to pies o pozytywnym usposobieniu oraz przyjaznym nastawieniu do ludzi i innych zwierząt.
Basenji
Basenjie są inteligentnymi psami, które potrzebują ciekawego zajęcia oraz szkoleń, gdyż bardzo szybko się nudzą. Są odpowiednie dla alergików ze względów na swoją antyalergiczną okrywę włosową. Mają bardzo cienką sierść, tracą ją w małych ilościach, a ponadto basenjie to prawdziwe czyściochy.
Co robić w przypadku uczulenia?
Wiele osób, kiedy dowiaduje się, że mają alergię na sierść psów, postanawia "pozbyć się problemu". Nie stanowi to rozwiązania, a jest krzywdzącym dla zwierzęcia podejściem. Aby zniwelować objawy alergii, można skorzystać z opcji odczulania lub bardziej zadbać o czystość skóry psa. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają w redukcji łupieżu i wysuszonej śliny, co zmniejsza alergenność pupila. Można podjąć też inne środki ostrożności, np. przecierać psa mokrą rękawicą lub częściej szczotkować. Przed kupnem psa warto jednak dobrze przemyśleć sprawę, gdyż brak podszerstka wcale nie wyklucza wystąpienia objawów alergii.
Zobacz też: