Jakiego kodu PIN nie ustalać? Lepiej uważaj na te cyfry

Wynalezienie karty płatniczej bez wątpienia zrewolucjonizowało rynek finansów i pomimo wprowadzenia nowszych metod rozliczania transakcji, „plastik” jest nadal bardzo często wykorzystywany przez Polaków. Niestety spora część społeczeństwa ustawiając łatwy do odszyfrowania kod PIN do karty, sama prosi się o poważne kłopoty.

Ustawienie swojej daty urodzenia jako kodu PIN, to prosty sposób na stanie się ofiarą złodziei
Ustawienie swojej daty urodzenia jako kodu PIN, to prosty sposób na stanie się ofiarą złodziei123RF/PICSEL

Czym jest kod PIN?

Banki stosują rozmaite zabezpieczenia w dostępie do finansów, które mają chronić ich klientów przed złodziejami. W aplikacjach mobilnych ustawiamy skomplikowane hasła, które po jakimś czasie często ulatują nam z pamięci. To samo dotyczy PIN-u do kart płatniczych, za pomocą których najczęściej płacimy podczas dokonywania zakupów.

Kod PIN (Personal Identification Number) to czterocyfrowy kod zabezpieczający transakcje dokonywane kartą płatniczą. Kod PIN potwierdza, że transakcja karta dokonywana jest przez osobę do tego upoważnioną. Ponadto kod PIN służy właścicielowi karty płatniczej do autoryzacji transakcji w terminalach w punktach handlowo-usługowych oraz podczas wpłacania lub wypłacania gotówki w bankomatach.

Ustalając kod PIN do karty płatniczej wiele osób kieruje się wygodą - wówczas czterocyfrowy kod jest łatwą do zapamiętania kombinacją cyfr. Bardzo często ustalony przez właściciela karty kod jest odpowiednikiem roku jego urodzenia. A na takie rozwiązania złodzieje zacierają ręce. Dlaczego?

Otóż dwie pierwsze cyfry składać się będą z kombinacji 19 i 20, co w przypadku utraty karty na rzecz złodzieja, niebywale ułatwia przestępcy rozszyfrowanie dwóch pozostałych cyfr.

Karta płatnicza to wciąż bardzo popularna metoda płacenia
Karta płatnicza to wciąż bardzo popularna metoda płacenia123RF/PICSEL

Jakiego kodu PIN nie ustawiać?

Nick Berry, analityk danych firmy Meta, podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi najbardziej niefortunnych kodów zabezpieczających, które nie chronią nas przed niechcianą stratą funduszy. Złodzieje doskonale zdają sobie sprawę, jakich kodów najczęściej używają klienci banków i skrzętnie z tej wiedzy korzystają.

Takiego kodu PIN lepiej nie ustawiaj dla swojej karty płatniczej:

  • 1234
  • 1111
  • 0000
  • 1212
  • 7777
  • 1004
  • 2000
  • 4444
  • 2222
  • 6969
  • 2580

Pamiętajmy również, by nigdy nie zapisywać ustalonego kodu PIN, na wypadek, gdybyśmy go zapomnieli. Jeśli już zdarzy nam się zapomnieć, jaki kod zabezpieczający przynależy do naszej karty, zgłośmy się do banku, gdzie bez problemu po procesie weryfikacji będziemy mogli ustawić nowy PIN.

Naukowcy są pewni. Żyjesz w "błękitnej strefie"? Będziesz cieszyć się lepszym zdrowiemNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas