Reklama

Jakiego koloru są oczy modelki? Wszyscy robią ten błąd

W sieci krąży filmik znanego iluzjonisty, który zaprezentował na TikToku pokryte czerwonym filtrem zdjęcie modelki i spytał widzów, jaki jest kolor jej oczu. Mało kto zna odpowiedź na to pytanie, bo do głosu dochodzi tu zjawisko iluzji, a mózg potrafi płatać figle!

Iluzjonista Dean Jackson opublikował na TikToku filmik, w którym postanowił wyjaśnić mechanizm działania iluzji. Na początku widzimy czarno - białe zdjęcie kobiety, które następnie zostaje pokryte czerwonym filtrem. W efekcie całe zdjęcie jest czerwone i jedynie tęczówki oczu kobiety mają niebieski kolor. W rzeczywistości jest jednak inaczej! 

Jakiego koloru są oczy modelki? Mózg płata nam figle

Gdy czarno-białe zdjęcie zostaje pokryte czerwonym filtrem, oczy modelki stają się niebieskie - to jednak tylko nasze złudzenie. Tęczówki są bowiem szare i nasz mózg został oszukany!

Iluzjonista Dean Jackson tłumaczy, że nasze postrzeganie "każe nam" doszukiwać się pigmentu w tęczówkach, a nałożony filtr nakazał percepcji postrzegać szarość jako błękit. Dlaczego? Błękitny kolor oczu jest powszechny oraz dobrze nam znany i zdecydowanie częstszy niż kolor szary. 

Spodziewaliście się takiego rozwiązania tej zagadki? 

Reklama

Zobacz również: 

Test osobowości wyjawi, czego brakuje ci w życiu 

Słodki Quiz o przysmakach z PRL-u. Pytanie o lody zaskakuje INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: iluzja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy