Reklama

Reklama

Już nie Zuzanna. Zmiany w rankingu najpopularniejszych imion w Polsce

Ministerstwo Cyfryzacji regularnie publikuje w sieci rankingi najchętniej wybieranych przez rodziców imion w danym okresie. Właśnie pojawiło się najnowsze zestawienie, które dotyczy pierwszej połowy 2022 roku. Jakie imiona Polacy najchętniej nadawali dziewczynkom w trakcie minionych miesięcy? Na czele rankingu znalazła się Zofia. To imię już od kilku lat święci triumfy. Jednak w raporcie resortu nie brakuje niespodzianek.

Wybór imienia dla dziecka to wyzwanie i duża odpowiedzialność. Podejmując decyzję, rodzice kierują się różnymi motywacjami. Niektórzy, nazywając dziecko, chcą uczcić pamięć o zmarłym,  ważnym członku rodziny. Inni biorą pod uwagę wdzięczne brzmienie, pochodzenie imienia lub modę. Trudno powiedzieć, która strategia jest właściwa.   

Zestawienie najpopularniejszych imion w Polsce, które regularnie publikuje Ministerstwo Cyfryzacji, może być przydatną wskazówką dla wszystkich przyszłych rodziców, którzy nadal nie zdecydowali, jakie imię powinna nosić ich pociecha. W ubiegłym roku na szczycie rankingu znalazła się Zuzanna. To imię otrzymało aż 3251 dziewczynek. Zaszczytne drugie miejsce przypadło Zofii (3178 d.). Na podium załapało się jeszcze imię Hanna (3064 d.).

Reklama

A jak prezentuje się początek 2022 roku? Oto zestawienie Ministerstwa Cyfryzacji.

Zobacz również: To anielskie imię zyskuje na popularności. Rodzice nazywają tak córki coraz częściej

Oto najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku

Jak prezentują się statystyki z pierwszej połowy 2022 roku? "Pojedynek na najpopularniejsze imię dla dziewczynek wygrała Zofia, która nieznacznie wyprzedziła ubiegłoroczną liderkę Zuzannę. Na trzecim miejscu wciąż pozostaje Hanna, natomiast Maja awansuje na miejsce 4. z piątej pozycji" - tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w pierwszej połowie 2022 roku to:

  1. Zofia
  2. Zuzanna
  3. Hanna
  4. Maja
  5. Laura
  6. Julia
  7. Oliwia
  8. Alicja
  9. Lena
  10. Pola

Jak jeszcze Polacy nazywają córki? 

Popularnością obecnie cieszą się również takie imiona jak: Helena, Klara, Blanka, Nadia, Natalia, Kornelia, Łucja czy Jagoda. "Polacy chętnie stawiają na tradycyjne imiona" - interpretuje ranking Ministerstwo Cyfryzacji. "Są jednak tacy rodzice, którzy decydują się na imię zdecydowanie mniej popularne" - zaznaczają eksperci. I dodają: "W zestawieniu imion dla dziewczynek ostatnie pozycje zajmują: Tulia, Aldona i Iwa".

Zobacz również: Te osoby nie mają szczęścia w życiu. Pech to ich drugie imię

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy