Dwie dekady temu to imię biło rekordy popularności. Rodzice nazywają tak córki coraz rzadziej

Wybór imienia dla dziecka bez wątpienia nie jest łatwym zadaniem. Rodzice podczas dokonywania tej decyzji kierują się różnymi motywacjami. Analizując statystyki można zauważyć ciekawe zależności. Dla przykładu: imię Katarzyna, które jeszcze dwie dekady temu nadawane było dziewczynkom bardzo często, staje się coraz mniej popularne.

Imię Katarzyna przez wiele stuleci należało do najchętniej nadawanych imion żeńskich w naszym kraju
Imię Katarzyna przez wiele stuleci należało do najchętniej nadawanych imion żeńskich w naszym kraju123RF/PICSEL

Jak nazwać dziecko? Przed tą trudną decyzją stają przyszli rodzice. Niektórzy podczas wyboru imienia dla potomka kierują się rodzinną tradycją, inni przed nadaniem imienia maleństwu uważnie sprawdzają jego znaczenie i pochodzenie. Są też tacy rodzice, którzy wybierając imię biorą pod uwagę przede wszystkim obowiązującą modę.

Tymczasem moda szybko przemija. Imiona, które jeszcze kilka lat temu były nadawane bardzo często, dziś stopniowo tracą na popularności. Jednym z przykładów może być imię Katarzyna. Statystyki wyraźnie pokazują, że z roku na rok rodzice coraz rzadziej nazywają tak córki.

Imię Katarzyna wywodzi się z greki. Co oznacza?

Katarzyna to piękne i wyjątkowo dostojne imię. Wywodzi się z greki od słowa "katharos", które oznacza "bez skazy", "prawy", "czysty". W Polsce funkcjonowało już w średniowieczu jako Kachna, Kata lub Katarzena. W dawnych dokumentach we współczesnej formie pojawia się już w XII wieku.

Imię Katarzyna przez wiele stuleci należało do najchętniej nadawanych imion żeńskich w naszym kraju. Obecnie - zgodnie z rejestrem PESEL - nosi je ponad 600 tys. Polek w różnym wieku. To czyni je jednym z trzech najczęściej spotykanych imion w  Polsce - zaraz po Annie (ponad milion Polek) i Marii (ponad 601 tys. Polek).

Statystyki nie kłamią. Rodzice coraz rzadziej nazywają tak córki

Mimo że w Polsce żyje bardzo dużo Katarzyn, to imię z roku na rok staje się coraz mniej popularne. Dwie dekady temu, w 2000 roku imię Katarzyna znajdowało się w zestawieniu dziesięciu najchętniej nadawanych dziewczynkom imion. Niestety, w następnych latach jego  popularność systematycznie malała. W 2010 roku imię Katarzyna znalazło się dopiero na 32. miejscu analogicznego rankingu. To jednak nie koniec...

W 2020 roku w Polsce zaledwie 555 dziewczynek otrzymało imię Katarzyna na chrzcie. To sprawiło, że w rankingu popularności znalazło się ono dopiero na 63. pozycji. Na razie nic nie wskazuje na to, że tendencja spadkowa się odmieni. W minionym, 2021 roku w Polsce urodziły się bowiem zaledwie 433 Katarzyny (74 miejsce. w zestawieniu popularności).

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez stronę gov.pl w 2021 roku imię Katarzyna najczęściej nadawane było w województwie mazowieckim (70 dziewczynek). Na drugim miejscu uplasowało się województwo małopolskie (56 dziewczynek). Z kolei w województwie opolskim w minionym roku urodziło się jedynie 7 Katarzyn.

***
Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas