Reklama

Już niedługo zapukają do twoich drzwi. Chodzi o liczniki prądu

PGE Dystrybucja podpisała umowę na dostawę nowoczesnych liczników, które umożliwią zdalny odczyt, bez konieczności regularnych wizyt przedstawiciela spółki w naszych domach. Oznacza to, że już niedługo do naszych drzwi zapukają monterzy, którzy wymienią liczniki na nowe, inteligentne urządzenia.

Jak donosi PGE Dystrybucja, spółka PGE, w ramach umowy producent - Konsorcjum firm Esmetric Group i UAB Elgama Elektronika - zobowiązała się dostarczyć prawie 700 tysięcy nowoczesnych liczników zdalnego odczytu w 18 miesięcy. Już niedługo nowe urządzenia zostaną zainstalowane u pierwszych klientów. 

Zobacz również: Zużywają najwięcej prądu. Wyłącz je na noc, a zaoszczędzisz

LZO - czym odróżniają się nowe liczniki prądu? 

Licznik zdalnego odczytu, w skrócie LZO to urządzenie elektroniczne, które mierzy pobór energii elektrycznej. Działa podobnie do tradycyjnego licznika, jednak posiada wiele nowych funkcji, które znacznie ułatwiają i przyśpieszają pozyskiwanie danych pomiarowych. Ich obecność w polskich domach przyniesie wiele korzyści zarówno dla odbiorców, jak i operatora. 

Reklama

Jak podkreśla Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja: 

Nowe liczniki mają wpływać na:

  • poprawę bezpieczeństwa pracy sieci,
  • skuteczność zarządzania danymi pomiarowymi u odbiorców,
  • szybkość reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Na stronie PGE Dystrybucja czytamy również, że instalacja liczników pozwoli spółce na lepsze zarządzanie systemem elektroenergetycznym, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnącego nasycenia odnawialnymi źródłami energii.

Zobacz również: Ponad 1600 brutto miesięcznie z ZUS. Na początek trzeba spełnić cztery warunki

PGE Dystrybucja zapowiada masową instalację liczników 

Spółka zapowiada, że do końca roku 2023 liczniki pojawią się u 15 procent odbiorców. PGE Dystrybucja planuje masową wymianę liczników, dzięki której już do 2028 roku nowe urządzenia pojawią się u 80 procent odbiorców. Z kolei do 2030 roku mają je mieć już wszyscy. 

Z przyjętego harmonogramu wymiany urządzeń wynika, że kolejność będzie uzależniona od stanu obecnych liczników. Na pierwszy ogień pójdą te, które podlegają wymianie z uwagi na upłynięcie ważności ich cech legalizacyjnych. Innym ważnym czynnikiem branym pod uwagę będzie ocena zgodności. 

Zobacz również: Zniżka na prąd w 2023 roku z Kartą Dużej Rodziny. Ile możesz zaoszczędzić?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prąd

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy