Reklama

Reklama

Zniżka na prąd w 2023 roku z Kartą Dużej Rodziny. Ile możesz zaoszczędzić?

Planowanie budżetu domowego w ostatnich latach jest dla wielu rodzin niezwykle trudne. Podwyżki cen za energię, a także artykuły codziennego użytku mocno nadwyrężają domowy portfel. Pomocą może okazać się rządowa tarcza solidarnościowa. Dzięki niej z Kartą Dużej Rodziny można skorzystać z niższych cen za prąd w 2023 roku.

Ze względu na pandemię i wojnę wiele osób zmaga się z problemami finansowymi. Rosnąca inflacja i coraz to wyższe ceny za energię są dodatkowym obciążeniem budżetu dla wielu rodzin. Z tego względu rząd proponuje różne formy pomocy. Jedną z nich jest zniżka na prąd w ramach Karty Dużej Rodziny.

Każda rodzina, która posiada przynajmniej troje dzieci, może stać się beneficjentem systemu zniżek i dodatkowych uprawnień. Umożliwia to Karta Dużej Rodziny, która funkcjonuje zarówno w instytucjach publicznych, jak i przy prywatnych firmach. Jednym z benefitów może być właśnie obniżka na prąd w 2023 roku. 

Reklama

Czym właściwie jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny jest elementem rządowego programu wprowadzonego w życie 16 czerwca 2014 roku. Stworzenie systemu miało na celu promowanie polityki rodzinnej. Karta Dużej Rodziny służy również jako dokument identyfikujący członków rodziny wielodzietnej. 

Czytaj również: Ważne zmiany w ulgach podatkowych. Co można odliczyć w tym roku? Sprawdź, zanim rozliczysz PIT

Za sprawą Karty Dużej Rodziny beneficjenci programu mogą potwierdzić swoje prawo do korzystania z wybranych świadczeń. Określono je w Ustawie z dn. 5.12.2014 roku o Karcie Dużej Rodziny, a także innych, odrębnych przepisach.

Czy Karta Dużej Rodziny daje zniżki na prąd?

Ze względu na rosnące ceny energii, dużo osób szuka sposobów na ograniczenie kosztów i zastanawia się, czy Karta Dużej Rodziny daje zniżki na prąd. Mamy dobrą wiadomość dla członków dużych rodzin – dzięki karcie można obniżyć cenę za energię. Oczywiście trzeba przy tym spełnić określone warunki.

Czytaj również: Ceny gazu spadają. Magazyny w UE są wypełnione

Karta Dużej Rodziny uprawnia do skorzystania z programu polegającego na zamrożeniu cen prądu – do limitu 3000 MWh rocznie. Z kolei klienci Energi mogą w ramach nowej oferty dostawcy Po Prostu Rodzina, mogą zostać beneficjentami obniżki cen za kWH energii elektrycznej w taryfie jednostrefowej G11. Energa proponuje redukcję stawki z 0,295 zł do 0,285 zł brutto, a także obniżkę opłaty handlowej z 5,37 zł do 4,99 zł za miesiąc – przy korzystaniu z faktury elektronicznej.

Wniosek o zamrożenie cen prądu dla rodzin w 2023 roku – ważne informacje

Żeby zostać beneficjentem zamrożenia cen prądu do limitu 3000 kWh lub 2600 kWh rocznie, konieczne jest przesłanie stosownych dokumentów. Zalicza się do nich oświadczenie o spełnieniu warunków. Trzeba też wysłać skan Karty Dużej Rodziny wraz z ważnym numerem karty. 

Dobrze wiedzieć, że dostawca energii w ramach weryfikacji przesłanych danych, ma prawo do wglądu oryginalnej Karty Dużej Rodziny. Wzór wniosku o zamrożenie cen prądu dla rodzin w 2023 roku można pobrać z oficjalnej strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub witryny internetowej dostawcy:

Jak zgłosić Kartę Dużej Rodziny do zakładu energetycznego?

Oświadczenie do swojego dostawcy energii należy złożyć do 30 czerwca 2023 roku. Dokumenty mogą być złożone w jednej z dwóch form. Pierwsza to papierowa, dodatkowo opatrzona własnoręcznym podpisem. Tak sporządzone oświadczenie należy złożyć w siedzibie przedsiębiorcy lub w formie przesyłki nadanej w polskiej placówce pocztowej.

Czytaj również: Zmiany w uldze na dziecko dla samotnej matki. Jak ją rozliczyć w PIT?

Gdzie złożyć wniosek o tańszy prąd?

Kartę Dużej Rodziny można zgłosić do zakładu energetycznego elektronicznie. W takim przypadku oświadczenie powinno być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym lub osobistym - certyfikatem z e-Dowodu. Tak sygnowane dokumenty powinny zostać złożone na właściwy dla uzyskania zniżki adres e-mail.

Czytaj również: Sprzedaż detaliczna w grudniu. GUS podał nowe dane

Komu przysługuje zniżka na prąd?

Zniżka na prąd przysługuje osobom z Kartą Dużej Rodziny. Mogą to być zarówno rodzice, jak i małżonkowie rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie przynajmniej troje dzieci. Należy przy tym podkreślić, że jako rodzica rozumie się również rodzica zastępczego albo osobę, która prowadzi rodzinny dom dziecka.

Limit 3000 kWh a data otrzymania Karty Dużej Rodziny

Osoby, które zdążyły uzyskać kartę do stycznia 2023 roku, będą mogły wykorzystać cały limit 3000 kWh. Trzeba przy tym podkreślić, że limit 3000 kWh będzie zmniejszał się o 250 kWh z każdym miesiącem upływającym od stycznia.

Czytaj również: Biznes Odpowiedzialny Społecznie. Można się już rejestrować na I edycję kongresu

W kontekście skorzystania ze zniżki ważne jest też to, kiedy posiadacz Karty Dużej Rodziny złoży oświadczenie. Przykładowo, w sytuacji, gdy Karta Dużej Rodziny zostanie przyznana w lutym aktualnego roku a oświadczenie złożone po terminie 30 dni, to limit 3000 kWh będzie mniejszy o 500 kWh.

Czytaj również: Ferie 2023 z odszkodowaniem od PKP. Za opóźnienie nawet kilkaset złotych


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prąd | Karta dużej rodziny | zniżka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy