Kiedy jeść święconkę, co do niej włożyć i kiedy iść do kościoła? Ważne pytania o Wielkanoc
Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan. Jednak szczegóły jego celebracji, to ile trwa, kiedy należy iść na mszę i co włożyć do koszyczka ze święconką, to pytania, które trapią część wiernych. Dla wielu osób wciąż niektóre z religijnych i tradycyjnych zasad pozostają niejasne. Postaramy się rozwiać przynajmniej niektóre wątpliwości.
Spis treści:
Ile trwa Wielkanoc? Dlaczego to święto ruchome?
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. To celebracja męki za grzechy ludzkości, śmierci i finalnie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Bardzo istotnym czasem dla chrześcijan jest też Triduum Paschalne. Rozpoczyna się ono mszą w Wielki Czwartek i jest to msza Wieczerzy Pańskiej, kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.
Problem dla wiernych często stanowi wyznaczenie daty Wielkanocy, gdyż jest to święto ruchome i każdego roku przypada w innym terminie. Od czego więc zależy data Wielkanocy? Odpowiedzią jest pełnia księżyca!
W IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po rozpoczęciu wiosny. Wielkanoc wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
Święconka, czyli co do niej włożyć i kiedy można ją zjeść?
Symbolem świąt wielkanocnych są jajka, które wraz z innymi pokarmami zanosimy w koszyczku do kościoła w Wielką Sobotę.
W koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się:
- Jaja, które są symbolem nowego życia.
- Baranek z cukru lub z masła, który jest symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.
- Sól kuchenna, która jest symbolem ochrony przed zepsuciem, prawdy.
- Pieprz - nawiązuje do gorzkich ziół dodawanych przez Żydów do potrawy zwanej charoset, co czynili na pamiątkę niewolniczej pracy w Egipcie.
- Chleb - symbol ciała Chrystusa.
- Wędlina, kiełbasa, jako symbol zdrowia, dobrobytu i płodności.
- Chrzan - symbol siły i żywotności.
- Ciasto, najczęściej babka wielkanocna - symbol nagrody za trudy Wielkiego Postu.
Pokarmy wierni zanoszą do kościoła w wiklinowych koszyczkach często ozdobionymi haftowaną serwetką, bukszpanem i baziami.
Pokarmów ze święconki jednak nie spożywamy w Wielką Sobotę, a dopiero w Wielką Niedzielę, kiedy odbywa się śniadanie wielkanocne.
Jednym ze zwyczajów jest dzielenie się domowników poświęconymi jajami tak jak w Boże Narodzenie opłatkiem. Poświęcone jajka można także dodać do żurku lub białego barszczu.
Czy w okresie wielkanocnym trzeba iść do spowiedzi?
Trzecie z pięciu Przykazań Kościelnych, mówi: "Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą".
Należy pamiętać, że przed Komunią Świętą należy się także wyspowiadać.
Wynika z tego, że uchylenie się od przykazania przyjęcia Komunii św. w czasie wielkanocnym (czyli od Wielkanocy do Uroczystości Zesłania Ducha św) jest grzechem ciężkim.
Obecność na mszy rezurekcyjnej, czyli tej poświęconej zmartwychwstaniu Jezusa wedle Kodeksu Prawa Kanonicznego jest obowiązkowa. Każdy, kto uczestniczył we mszy w Wielką Sobotę, nie ma obowiązku iść na mszę w niedzielę.
Podobnie jest z mszą świętą w Wielki Poniedziałek - nie znajduje się on na liście świąt nakazanych, a więc nie ma obowiązku uczestniczyć wówczas w nabożeństwie.