Kiedy jeść święconkę, co do niej włożyć i kiedy iść do kościoła? Ważne pytania o Wielkanoc

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan. Jednak szczegóły jego celebracji, to ile trwa, kiedy należy iść na mszę i co włożyć do koszyczka ze święconką, to pytania, które trapią część wiernych. Dla wielu osób wciąż niektóre z religijnych i tradycyjnych zasad pozostają niejasne. Postaramy się rozwiać przynajmniej niektóre wątpliwości.

Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele katolickim
Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele katolickim 123RF/PICSEL

Ile trwa Wielkanoc? Dlaczego to święto ruchome?

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. To celebracja męki za grzechy ludzkości, śmierci i finalnie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Bardzo istotnym czasem dla chrześcijan jest też Triduum Paschalne. Rozpoczyna się ono mszą w Wielki Czwartek i jest to msza Wieczerzy Pańskiej, kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Problem dla wiernych często stanowi wyznaczenie daty Wielkanocy, gdyż jest to święto ruchome i każdego roku przypada w innym terminie. Od czego więc zależy data Wielkanocy? Odpowiedzią jest pełnia księżyca!

W IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po rozpoczęciu wiosny. Wielkanoc wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

Święconka, czyli co do niej włożyć i kiedy można ją zjeść?

W koszyczku wielkanocnym znajdują się produkty spożywcze, które są symbolem w religii chrześcijańskiej
W koszyczku wielkanocnym znajdują się produkty spożywcze, które są symbolem w religii chrześcijańskiej123RF/PICSEL

Symbolem świąt wielkanocnych są jajka, które wraz z innymi pokarmami zanosimy w  koszyczku do kościoła w Wielką Sobotę.

W koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się:

  • Jaja, które są symbolem nowego życia.
  • Baranek z cukru lub z masła, który jest symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.
  • Sól kuchenna, która jest symbolem ochrony przed zepsuciem, prawdy.
  • Pieprz - nawiązuje do gorzkich ziół dodawanych przez Żydów do potrawy zwanej charoset, co czynili na pamiątkę niewolniczej pracy w Egipcie.
  • Chleb - symbol ciała Chrystusa.
  • Wędlina, kiełbasa, jako symbol zdrowia, dobrobytu i płodności.
  • Chrzan - symbol siły i żywotności.
  • Ciasto, najczęściej babka wielkanocna - symbol nagrody za trudy Wielkiego Postu.

Pokarmy wierni zanoszą do kościoła w wiklinowych koszyczkach często ozdobionymi haftowaną serwetką, bukszpanem i baziami.

Pokarmów ze święconki jednak nie spożywamy w Wielką Sobotę, a dopiero w Wielką Niedzielę, kiedy odbywa się śniadanie wielkanocne.

Jednym ze zwyczajów jest dzielenie się domowników poświęconymi jajami tak jak w Boże Narodzenie opłatkiem. Poświęcone jajka można także dodać do żurku lub białego barszczu.

Czy w okresie wielkanocnym trzeba iść do spowiedzi?

Wielkanoc to czas przeżywania miłości Boga do człowieka
Wielkanoc to czas przeżywania miłości Boga do człowieka123RF/PICSEL

Trzecie z pięciu Przykazań Kościelnych, mówi: "Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą".

Należy pamiętać, że przed Komunią Świętą należy się także wyspowiadać.

Wynika z tego, że uchylenie się od przykazania przyjęcia Komunii św. w czasie wielkanocnym (czyli od Wielkanocy do Uroczystości Zesłania Ducha św) jest grzechem ciężkim.

W okresie wielkanocnym wierzący powinni przystąpić do komunii
W okresie wielkanocnym wierzący powinni przystąpić do komunii123RF/PICSEL

Obecność na mszy rezurekcyjnej, czyli tej poświęconej zmartwychwstaniu Jezusa wedle Kodeksu Prawa Kanonicznego jest obowiązkowa. Każdy, kto uczestniczył we mszy w Wielką Sobotę, nie ma obowiązku iść na mszę w niedzielę.

Podobnie jest z mszą świętą w Wielki Poniedziałek - nie znajduje się on na  liście świąt nakazanych, a więc nie ma obowiązku uczestniczyć wówczas w nabożeństwie.

Średnio 363 zł wyda polska rodzina na Święta Wielkanocne. Większy budżet planują mieszkańcy wsiNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas