Reklama

Reklama

Kiedy wypłata "czternastki"? Tego dnia ruszą przelewy z ZUS-u

Czternasta emerytura miała być jednorazowym wsparciem dla seniorów, ale powoli staje się świadczeniem cyklicznym. Wiadomo już, kiedy polscy emeryci znowu otrzymają dodatek. Ten nie należy się jednak każdemu.

Choć emerytury podlegają regularnej waloryzacji, w wielu przypadkach świadczenie to wciąż jest bardzo niskie. Nic więc dziwnego, że spora grupa seniorów liczy na dodatki, takie jak trzynasta czy czternasta emerytura. Dodatkowa wypłata pozwala podreperować nadwyrężony budżet.

Zobacz również: Od 1 lipca zmiany w wysokości emerytur i rent. Kto zarobi, a kto straci?

Ostatnia taka okazja była w kwietniu 2022 roku, gdy Zakład Ubezpieczeń Społeczny przelał uprawnionym tzw. trzynastkę w kwocie 1217,98 zł na rękę. "Czternastka", choć w 2021 roku zapowiadana była jako świadczenie jednorazowe, ostatecznie trafi do emerytów także w tym roku.

Reklama

Ile wynosi czternasta emerytura? Kto dostanie "czternastkę"?

Dodatek odpowiada minimalnej emeryturze w 2022 roku, która wynosi 1338,44 zł brutto. Oznacza to, że na konta seniorów trafi 1217,98 zł netto – tyle samo, co w przypadku "trzynastki". Ostateczna kwota zależy jednak od pobieranego świadczenia. 

Osoby otrzymujące ponad 4188,44 zł brutto – nie dostaną nic. Ci z emeryturą powyżej 2900 zł brutto muszą liczyć się z pomniejszeniem świadczenia zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Zobacz również: Wcześniejsza emerytura stażowa - dla kogo i na jakich zasadach?

Kiedy wypłata czternastej emerytury?

ZUS planuje rozpoczęcie wypłat jeszcze w wakacje. Pierwsi emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze 25 sierpnia 2022 roku. Cały proces zakończy się 20 września, kiedy świadczenie trafi do ostatnich z grupy kilku milionów uprawnionych seniorów.

Co bardzo istotne, "czternastka" przyznawana jest z automatu. To oznacza, że nie jest konieczne złożenie dodatkowego wniosku. Jeśli spełniamy kryterium dochodowe (nie przekraczamy 4188,44 zł brutto), Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci pieniądze bez zbędnych formalności.

W 2021 roku emeryci otrzymali dodatek w listopadzie, a teraz ma to być nawet trzy miesiące wcześniej.

Zobacz również: Emerytalni rekordziści. Ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | czternasta pensja | emeryci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy