Reklama

Reklama

Od 1 lipca zmiany w wysokości emerytur i rent. Kto zarobi, a kto straci?

Już 1 lipca w życie ma wejść nowy system podatkowy. Zmiana ta związana jest z modyfikacjami dokonanymi w obrębie Polskiego Ładu. Czy wysokość emerytur i rent pozostanie taka sama? Niekoniecznie. Obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. wpłynie także na świadczeniobiorców Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kto zyska, a kto straci?

Nowy system podatkowy - zgodnie z zapewnieniami polskiego rządu - ma sprawić, że Polacy, w tym także polscy seniorzy, będą bogatsi. Jakie zmiany już niedługo zaczną obowiązywać? Do zdecydowanie najważniejszych z nich możemy zaliczyć likwidację ulgi dla klasy średniej, która miała dotyczyć pracowników zarabiających pomiędzy 5701 zł a 11 141 zł brutto oraz obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc., które dotknie znacznie większej części społeczeństwa, w tym osoby podbierające z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emerytury i renty. Czy wszyscy świadczeniobiorcy ZUS-u zyskają dodatkowe pieniądze? Niestety nie. To jak nowy system podatkowy wpłynie na wysokość świadczenia, zależy od tego, ile przed 1 lipca wynosi emerytura, czy też renta. Duża grupa w ogólnie od odczuje zmian. Dlaczego? Ponieważ od osób pobierających świadczenia, których kwota nie przekracza 2500 zł brutto, zgodnie z obowiązującymi przepisami, obecnie nie odprowadza się podatku dochodowego. Nowy system podatkowy dotknie jednak wszystkich pozostałych świadczeniobiorców - wiele osób zyska, jednak znajdą się też tacy, którzy przez zmiany wchodzące w życie 1 lipca, stracą.

Reklama

Zobacz również: Emerytura wyższa o 200 zł! Kluczowy termin dla seniorów

Komu nowy system podatkowy pozwoli zarobić?

Obniżenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc. pozwoli zarobić świadczeniobiorcom, których emerytury lub renty dotychczas mieściły się w przedziale od 2500 zł brutto do 9500 zł brutto. Wszystkie osoby należące do  tej grupy mogą liczyć  na wyższą wypłatę już w lipcu. O ile wzrośnie comiesięczne świadczenie? To oczywiście zależy od konkretnej kwoty emerytury i renty. Stawka wyliczana jest bowiem indywidualne. Nie należy jednak spodziewać się "kokosów". Maksymalny wzrost świadczenia będzie wynosił bowiem nieco ponad sto złotych. Większość świadczeniobiorców otrzyma jednak jedynie kilkadziesiąt złotych więcej.

Kto przez nowy system podatkowy straci?

Niestety nowy system podatkowy nie będzie łaskawy dla wszystkich.  Emeryci i renciści, którzy  otrzymują obecnie świadczenia powyżej 9500 zł brutto, w lipcu dostaną mniej pieniędzy niż zazwyczaj.

Polecamy także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | renta | ZUS | Polski Ład

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy