Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? Podano najlepszy termin
Oprac.: Łukasz Piątek
Na wysokość emerytury wpływa wiele czynników, w tym m.in. data złożenia wniosku o przyznanie świadczenia. Czy seniorzy powinni zgłosić się do ZUS-u jeszcze w grudniu? A może zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest odłożenie tej ważnej decyzji na przyszły rok?
Czy warto zwlekać z decyzją o przejściu na emeryturę?
Moment złożenia dokumentów o przyznanie emerytury może mieć duży wpływ na wysokość takiego świadczenia. Osoby planujące przejście na emeryturę w 2025 r. powinny poznać daty, które są dla nich najkorzystniejsze w kontekście comiesięcznej kwoty przyznawanej w ramach świadczenia emerytalnego.
Podstawowymi warunkami nabycia prawa do emerytury są: osiągnięcie odpowiedniego wieku, który w przypadku kobiet wynosi 60 lat i w przypadku mężczyzn 65 lat, ponadto wypracowanie odpowiedniego stażu pracy - 20 lat pracy w przypadku kobiet i 25 w przypadku mężczyzn.
ZUS często przekonuje, że warto poczekać z przechodzeniem na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, zaznaczając, że jeśli na emeryturę przejdziemy 7 lat później, to nasze świadczenie może się podwoić. I choć w teorii taka perspektywa jest kusząca, to jednak w rzeczywistości nie zawsze opłaca się zwlekać z decyzją o przejściu na emeryturę, o czym w rozmowie z Interią przekonywał Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Nasz system, przynajmniej w teorii, jest skonstruowany w ten sposób, by odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę przekładało się na jej wysokość. Są jednak dwa wielkie "ale".
- Po pierwsze - perspektywa, że dostanę minimalne świadczenie. Będę dłużej pracował, innymi słowy później zgłoszę się po emeryturę, więcej razy przemnożę licznik ułamka emerytalnego i w mianowniku będę miał statystycznie mniej do przeżycia, więc kiedyś tam przebiję tę granicę minimalnej emerytury.
- Jednak dla wielu osób, zwłaszcza dla kobiet, pracowanie 2, 3,4, czasami nawet 5 lat dłużej, w nowym systemie, bez kapitału początkowego, i tak da minimalną emeryturę. Więc po co taka osoba ma zwlekać z decyzją przejścia na emeryturę?
- W teorii ZUS ma rację, przewidując podwojenie emerytury, jeśli 7 lat odwlekę decyzję. Niemniej jest w systemie tak wiele dziwnych rozwiązań, że zamiast zachęcać ludzi do dalszej pracy, nasz system demotywuje, ponieważ wskazuje, że i tak dostaniemy to samo, bo będziemy się obijać o minimalną emeryturę - zauważa ekspert.
Więcej na ten temat piszemy w artykule: Ekspert szczerze o emeryturze 40-latków. "Dla ZUS-u te umowy nie istnieją"
Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?
Wracając jednak do pytania o przejście na emeryturę w grudniu br., należy zaznaczyć, że wówczas składki na koncie ubezpieczonego będą zwaloryzowane ostatnią waloryzacją roczną za 2024 r., która wyniosła 12,12 proc.
A czy odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę w 2025 r. będzie bardziej opłacalne dla seniorów? Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że najlepszym miesiącem na przejście na emeryturę będzie lipiec przyszłego roku.
"Przyczyną tego stanu rzeczy jest coroczna waloryzacja składek i kapitału początkowego, przeprowadzana zawsze w czerwcu. Mechanizm ten polega na podwyższaniu o ustalony wskaźnik wartości zgromadzonych na koncie emerytalnym, co zabezpiecza oszczędności przed utratą wartości w czasie" - czytamy na łamach DGP.
Złożenie wniosku o świadczenie w lipcu 2025 r., może skutkować emeryturą wyższą nawet o 300-400 zł - wylicza dziennik. "Ponadto seniorzy, którzy poczekają z wnioskiem do połowy roku, otrzymają także 13. oraz 14. emeryturę. Przy założeniu, że przepisy nie ulegną zmianie, świadczenie to w pełnej wysokości minimalnej emerytury będzie przysługiwało osobom, których emerytura nie przekracza 2900 tys. zł" - wskazuje Dziennik Gazeta Prawna.
Wniosek do ZUS o przyznanie prawa do emerytury należy złożyć najwcześniej na miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego.