Ci seniorzy w 2025 roku otrzymają nowe świadczenia. Kryteria budzą kontrowersje

Już 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie nowe świadczenie dla seniorów. Chodzi o rentę wdowią, która budzi nadzieje na poprawę sytuacji materialnej owdowiałych osób. Jednakże nie wszyscy są zadowoleni z kryteriów, które trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie. Kto skorzysta?

Z przekazanych przez ZUS danych wynika, że najwięcej na rencie wdowiej zyskają kobiety
Z przekazanych przez ZUS danych wynika, że najwięcej na rencie wdowiej zyskają kobiety123RF/PICSEL

Renta wdowia - nowe świadczenie wejdzie w życie już w styczniu 2025

Od 2025 roku osoby po stracie współmałżonka będą mogły ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe w postaci renty wdowiej.

Jest to nowa forma wsparcia, która pozwala łączyć własną emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy z częścią świadczenia po zmarłym małżonku.

Choć nowe przepisy budzą nadzieje na poprawę sytuacji materialnej wielu owdowiałych osób, renta wdowia trafi jedynie do seniorów spełniających konkretne kryteria.

Dla kogo renta wdowia? Te osoby są uprawnione do otrzymania świadczenia

Świadczenie to skierowane jest do kobiet powyżej 60. roku życia i mężczyzn powyżej 65. roku życia, którzy:

  • pozostawali w związku małżeńskim do momentu śmierci współmałżonka,
  • nie zawarli ponownie małżeństwa,
  • uzyskali prawo do renty rodzinnej nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Jak się jednak okazuje, powyższe kryteria spotkały się z falą krytyki.Zobacz również: Oszczędzasz na ogrzewaniu? Możesz za to słono zapłacić. Spółdzielnie zaczynają kontrole

Kryteria wiekowe - dlaczego budzą kontrowersje?

Jednym z głównych punktów krytyki są wymagania wiekowe. Seniorzy podnoszą, że wykluczają one osoby młodsze, które również mogą znaleźć się w trudnej sytuacji po stracie współmałżonka. Wprowadzenie minimalnego wieku - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - budzi sprzeciw, a seniorzy apelują o szerszy dostęp do świadczenia.

Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski odniósł się do tych wątpliwości, zapowiadając możliwość zmian w przyszłości. Rząd ma rozważyć podwyższenie udziału drugiego świadczenia do 50% w 2028 roku oraz dyskutować nad innymi aspektami programu. W obecnym kształcie świadczenie wynosi 15% podstawowego świadczenia, z planowanym wzrostem do 25% w 2027 roku.

Obecne kryteria renty wdowiej wykluczają osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego
Obecne kryteria renty wdowiej wykluczają osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego 123RF/PICSEL

Renta wdowia, a ograniczenia finansowe. Limit łącznej kwoty świadczeń

Kolejną kwestią wzbudzającą emocje jest limit łącznej kwoty świadczeń, który nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Jeśli suma świadczeń przewyższy ten próg, renta wdowia zostanie odpowiednio zmniejszona. Taki mechanizm ma zapobiegać nadużyciom, ale jednocześnie ogranicza korzyści dla osób o wyższych świadczeniach emerytalnych.

Pierwsze wnioski o rentę wdowią będzie można składać na początku 2025 roku, jednak wypłaty zaplanowano dopiero na lipiec tego samego roku. ZUS zapowiada, że seniorzy będą mieli również możliwość wyboru innych świadczeń, takich jak renta szkoleniowa czy zasiłek przedemerytalny, co ma zwiększyć elastyczność programu.

Skolim z babcią na kanapie. Takiej relacji można tylko pozazdrościćPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas