Kiedy zmiana czasu na zimowy? Sprawdź, czy dziś musisz przestawić zegarek
Wrzesień to miesiąc w którym dni stają się krótsze, noce dłuższe, a my przypominamy sobie o zmianie czasu z letniego na zimowy. Pytanie tylko, kiedy ta zmiana następuję? Choć zegarki przestawiamy dwa razy do roku, mało kto pamięta, kiedy dokładnie to robimy.
Podział na czas letni i zimowy to rozwiązanie, obowiązujące w wielu krajach świata. Z jednej strony, posiada ono szereg korzyści - dzięki manipulacji wskazówkami letnie dni stają się dłuższe, zimą zaś, wydaje nam się, że świta nieco wcześniej (choć ceną za to rozwiązanie jest zmierzch, zapadający już w okolicach godziny 16).
Z drugiej jednak, istnieją badania, które wskazują, że przestawianie zegarków zaburza naturalny rytm biologiczny człowieka, co może skutkować m.in. większą liczbą wypadków drogowych czy zawałów serca oraz przyczyniać się do zaburzeń metabolicznych.
Od kilku lat toczy się dyskusja na temat odejścia od tego rozwiązania, jednak europosłowie nie mogąc dojść do porozumienia (jedni chcieli pozostać na zawsze przy czasie letnim, inni przy zimowym), zdecydowali o pozostawieniu obecnych regulacji przynajmniej do 2026 roku.
Tymczasem z zabawy wskazówkami rezygnują kolejne kraje. W tej chwili czasowy dualizm obowiązuje w mniej niż połowie krajów świata.
Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy?
Póki jednak w Polsce mamy czas letni i zimowy, na progu jesieni przypomnijmy, kiedy należy przestawić zegarki. Na czas zimowy przechodzimy w ostatni weekend października, w nocy z 28 na 29 października. O godz. 3.00 powinniśmy cofnąć je o 60 minut, przestawiając na godz. 2.00.
Zmiana czasu na zimowy uznawana jest za tą "korzystniejszą" - śpimy przecież o godzinę dłużej. Warto jednak odpowiednio się do niej przygotować, dbając o higienę snu. Podstawowe zasady tej ostatniej to m.in.: udanie się na spoczynek nie później niż o godz. 24, unikanie silnych bodźców na kilka godzin przed snem oraz powstrzymanie się od korzystania z urządzeń elektronicznych, rezygnacja z obfitych kolacji, spanie w pomieszczeniu przewietrzonym, o niewysokiej temperaturze (ok. 16-19 stopni Celsjusza).