Kobiety w polityce: Pierwsza premierka Szwecji Magdalena Andersson zrezygnowała kilka godzin po nominacji
Kobiety w polityce to już coraz większa codzienność, jednak w wielu państwach wciąż nie pojawiają się na najwyższych stanowiskach. W Szwecji miała na to szansę Magdalena Andersson, lecz zrezygnowała zaledwie kilka godzin po wybraniu jej na pierwszą w historii premierkę kraju. Wyjaśniamy, dlaczego i przyglądamy się kobietom w europejskiej polityce.
Magdalena Andersson: Dlaczego zrezygnowała ze stanowiska?
Magdalena Andersson ze Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej została w środę zatwierdzona jako nowa premierka Szwecji. Jednak kilka godzin po tym zrezygnowała - jej koalicjant, Partia Zielonych wycofała się, gdyż nie zaakceptowała planu budżetu.
Pierwotny plan budżetu przygotowany przez nowy rząd nie został przyjęty przez parlament. Zamiast niego uchwalono budżet sporządzony przez opozycję, wśród której znajduje się antyimigracyjna skrajna prawica. Partia Zielonych nie mogła na to przystać.
Magdalena Andersson: Kim jest polityczka?
Polityczka jest z wykształcenia ekonomistką. Magdalena Andersson od 2014 roku pełniła funkcję ministry finansów, a od tego roku jest przewodniczącą swojej partii SSPR. Ma 54 lata, jest zamężna i ma dwójkę dzieci.
Magdalena Andersson: Inne kobiety w polityce europejskiej
Pierwszą w historii Europy premierką była Margaret Thatcher - od 1979 roku w Wielkiej Brytanii. Z kolei Vigdis Finnbigadottir z Islandii była pierwszą prezydentką (od 1980).
Od tego czasu już ponad 30 kobiet sprawowało urząd premierki w krajach europejskich, a prezydentki - ponad 20. Obecnie osiem kobiet sprawuje funkcję premierki, natomiast sześć - prezydentki.
Szwecja jest jedynym krajem skandynawskim, w którym kobieta nie zajmowała jeszcze stanowiska premierki.