"Kraina nieśmiertelnych". Na tej wyspie żyje najwięcej 100-latków

Jest takie miejsce na świecie, gdzie żyje najwięcej 100-latków, a występowanie chorób sercowo-naczyniowych to rzadkość. Mowa o japońskiej wyspie Okinawa. W czym tkwi sekret długowieczności jej mieszkańców? Naukowcy postanowili odpowiedzieć na to pytanie, przyglądając się przez 25 lat ich talerzom.

Na Okinawie mieszka najwięcej stulatków
Na Okinawie mieszka najwięcej stulatków123RF/PICSEL

Okinawa - najzdorwsze miejsce na świecie

Makota Suzuki, kardiolog z uniwersytetu w Ryukyu wraz z Craigiem Willoksem i jego bratem Bradleyem po 25-letniej obserwacji nawyków żywieniowych Japończyków z Okinawy doszli do wniosków, że tamtejsi stulatkowie regularnie spożywają aż 206 różnych produktów, a każdego dnia 11 różnych produktów.

Mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa, są bez wątpienia fenomenem pod względem długości życia. Mężczyźni żyją tam średnio 85 lat, a kobiety ponad 87 lat. Dla porównania - w 2022 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,4 roku, natomiast kobiet 81,1 roku - o czym informował Główny Urząd Statystyczny. Ponadto na tym japońskim archipelagu żyje najwięcej 100-latków na świecie. Trzykrotnie więcej, niż gdziekolwiek indziej. Takie miejsca nazywane są potocznie "niebieskimi strefami".

Co jedzą mieszkańcy Okinawy?
Co jedzą mieszkańcy Okinawy?123RF/PICSEL

Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że zakładanie na Okinawie prywatnych gabinetów lekarskich jest nieopłacalne. Na wyspie niewielki odsetek jej mieszkańców zmaga się z chorobami serca, cukrzycą, nowotworami czy z demencją.

W filmie dokumentalnym pt. "Żyć 100 lat: Tajemnice niebieskich stref", jedna z mieszkanek Okinawy, 101-letnia Umeto Yamashiro na pytanie, jak osiągnąć tak piękny wiek, odpowiedziała, że w życiu trzeba się dobrze bawić.

Bez wątpienia stres i zamartwianie się mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia, co przekłada się również na liczbę przeżytych lat. Jednak tajemnica 100-latków z Okinawy nie tkwi wyłącznie w pozytywnym nastawieniu do świata i spraw bieżących.

Jaki jest sekret długowieczności mieszkańców Okinawy?
Jaki jest sekret długowieczności mieszkańców Okinawy?123RF/PICSEL

Naukowcy uważają bowiem, że klucza do długowieczności seniorów z Okinawy należy szukać na ich talerzach. To właśnie dieta Japończyków w dużej mierze wpływa na to, jak długo żyją. Zatem czym się żywią mieszkańcy Okinawy, skoro bez problemu żyją 100 lat, cieszą się zdrowiem i nadal, pomimo takiego wieku, mają, nomen omen, apetyt na życie?

Dwie trzecie 100-latków z Okinawy samodzielnie funkcjonują bez potrzeby pomocy opiekunów, zajmują się domem i samodzielnie przygotowują sobie posiłki.

Jedna z zasad - "hara hachi bu", której trzyma się większość mieszkańców Okinawy, dotyczy ilości spożywanego jedzenia. Polega ona na zaprzestaniu jedzenia, gdy jesteśmy w 80 proc. syci. Po ok. 20 minutach do mózgu trafia informacja o sytości, dzięki czemu Japończycy z Okinawy się nie przejadają.

Dieta okinawska jest bardzo zdrowa
Dieta okinawska jest bardzo zdrowa123RF/PICSEL

Co jada się na Okinawie?

Dieta okinawska w dużej mierze polega na spożywaniu pokarmów o bardzo wysokiej gęstości odżywczej. Rzecz jasna, nie są to przetworzone produkty, lecz świeże i naturalne, pełne w antyoksydanty, flawonoidy, witaminy i minerały.

Tradycyjny posiłek z Okinawy
Tradycyjny posiłek z OkinawyGetty Images

Japończycy z Okinawy żywią się gównie warzywami - niezwykle popularne i lubiane są tam słodkie ziemniaki - "beni imo". Fioletowe ziemniaki są cennym źródłem złożonych węglowodanów, błonnika i mają zawierać więcej aktywnych przeciwutleniaczy niż borówki.

Dominują również produkty na bazie soi i rośliny strączkowe. Mieszkańcy Okinawy często sięgają po tamtejsze tofu, które uważane jest za najzdrowsze na świecie. Ma ono zawierać o wiele więcej białka i zdrowych tłuszczów, niż tofu oferowane w innych częściach globu.

Tofu z Okinawy uznawane jest za najzdrowsze na świecie
Tofu z Okinawy uznawane jest za najzdrowsze na świecie123RF/PICSEL

Na Okinawie jada się również świeże ryby i owoce morza. Najczęściej wybieranym napojem jest herbata jaśminowa. W potrawach dominują również takie dodatki jak kurkuma i imbir, minimalizując przy tym używanie soli. Większość warzyw i owoców spożywanych przez Japończyków z Okinawy pochodzi z tamtejszych upraw. Ziemia na Okinawie jest bogata w minerały, co sprzyja wyprodukowaniu zdrowej żywności.

Tradycyjny posiłek na Okinawie składa się ryżu, słodkich ziemniaków, niewielkiego kawałka ryby, gorzkiego melona, warzyw korzeniowych i owoców.

Japończycy z Okinawy cenią sobie ruch
Japończycy z Okinawy cenią sobie ruch123RF/PICSEL

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Filozofia i styl życia mieszkańców Okinawy również ma duży wpływ na ich długowieczność. Tamtejsi stulatkowie starają się być codziennie aktywni, nawet podczas przebywania w domu. Mowa nie tylko o ćwiczeniach fizycznych, które regularnie wykonują, ale też o osobistym zajęciu się sprawami bieżącymi, jak sprzątanie czy gotowanie.

Seniorzy z Okinawy dbają o relacje rodzinne i utrzymują przyjacielską więź z tamtejszą, lokalną społecznością. Mowa o częstych spotkaniach towarzyskich i niesieniu sobie wzajemnej pomocy w razie takiej potrzeby.

Olga Kozierowska: Są dwa źródła uczucia zazdrościINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas