Kule Neptuna, czyli trawa, która sprząta morze

Takie pozytywne wiadomości są teraz na wagę złota! Naukowcy odkryli niedawno, że morskie trawy, znane jako Kule Neptuna, czyszczą wodę z plastikowych cząstek.

Kule Neptuna odgrywają istotną rolę w poprawie jakości wody, pochłaniają CO2 i wydzielają tlen
Kule Neptuna odgrywają istotną rolę w poprawie jakości wody, pochłaniają CO2 i wydzielają tlen 123RF/PICSEL

Poprawiają jakość wody, pochłaniają CO2, wydzielają tlen, są ostoją dla wielu gatunków ryb i zmniejszają wpływ fal sztormowych. Pozytywny wpływ traw morskich na środowisko jest naukowcom znany od lat, ale najnowsze wyniki badań zaskoczyły nawet ich. Według raportu Anny Sanchez-Vidal, biologa morskiego z Uniwersytetu w Barcelonie i pracujących z nią naukowców, hiszpańskie trawy morskie, zwane Kulami Neptuna, oczyszczają wodę z plastiku. Badacze udowodnili, że w samym tylko basenie Morza Śródziemnego, trawiaste kulki są w stanie zebrać nawet 900 milionów plastikowych kawałków rocznie.

Trawy Neptuna to endemit, czyli gatunek unikalny dla danego regionu, a w Europie spotkać je można na plażach Włoch, Hiszpanii i Grecji. Owalne kule, przypominające trochę piłki do rugby, powstają z podstawy liści, rozdrobionych przez prądy oceaniczne. Uszkadzane stopniowo osłonki liści tworzą bardzo sztywne włókna, które zamieniają się powoli w kulkę, zbierającą zalegający w morzu plastik. Naukowcy nie wiedzą, w jakim kierunku udają się później kolorowe kule, ale spora ich część zostaje wyrzucona na brzeg.

- Udowodniliśmy, że resztki plastiku na dnie morskim, uwięzione w pozostałościach trawy, w większości opuszczają ostatecznie środowisko morskie - powiedziała Anna Sanchez-Vidal i dodała, że to sprzątanie oznacza regularne usuwanie plastikowych śmieci z morza. 

Owalne kule, przypominające trochę piłki do rugby, powstają z podstawy liści, rozdrobionych przez prądy oceaniczne
Owalne kule, przypominające trochę piłki do rugby, powstają z podstawy liści, rozdrobionych przez prądy oceaniczne123RF/PICSEL

Kule Neptuna są, wbrew pozorom, bardzo wrażliwe i zanieczyszczenia wód oraz industrializacja linii brzegowej trwale je uszkadzają. W ciągu ostatnich 50 lat powierzchnia porośnięta trawami zmniejszyła się aż o 34 proc.! Biolodzy mają jednak nadzieję, że najnowsze odkrycie hiszpańskich naukowców pomoże chronić ten cud natury, który ma niebagatelne znaczenie dla czystości wód.

Kule Neptuna mają również ogromne znaczenie dla morskiej fauny. Chronią one ryby i żółwie, którym plastikowe przedmioty i foliówki mylą się często z pożywieniem. Dryfujące w morzach trawiasto-plastikowe kulki nie przypominają już trującego posiłku, który dla wielu morskich stworzeń jest często ostatnim w życiu...

***Zobacz także***

Sprzątanie i dezynfekcja, czyli co robić w czasie pandemiiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas