Kwiaty bożonarodzeniowe: Jak je pielęgnować?

W grudniu w naszych domach nie może zabraknąć świątecznych dekoracji. Ciekawym uzupełnieniem choinki są efektowne rośliny. Chociaż mogłoby się wydawać, że zima nie jest okresem sprzyjającym dla kwiatów, to jest wiele gatunków, którymi możemy ozdobić nasze wnętrza. Warto jednak pamiętać jak je pielęgnować, aby prezentowały się pięknie i podkreślały świąteczną stylizację mieszkań i domów. Na jakie kwiaty, poza gwiazdą betlejemską, można postawić? Podpowiadamy.

Gwiazda betlejemska
Gwiazda betlejemska ©123RF/PICSEL

Gwiazda betlejemska

Zygokaktus
©123RF/PICSEL

Gwiazda betlejemska, zwana również poinsecją, jest jedną z najbardziej popularnych roślin bożonarodzeniowych. Aby cieszyć się nią jak najdłużej, powinniśmy kupić ją z odpowiedniego źródła; najlepiej bezpośrednio od producenta lub w hurtowni. Wtedy będziemy mieć pewność, że była uprawiana i przetrzymywana w odpowiednich warunkach. Jest to bardzo ważne dla tej rośliny. Po zakupie powinniśmy ją początkowo przechowywać w chłodniejszym miejscu, przykładowo na parapecie przy oknie, aby uniknąć szoku termicznego. Dopiero po kilku dniach możemy ją przenieść. Zwróćmy uwagę, aby nie była narażona na przeciągi, ponieważ może to powodować utratę dolnych liści. Nie zapominajmy też o podlewaniu. Jest to roślina, która szczególnie w okresie kwitnięcia bardzo lubi wilgoć. Preferuje też dobre nasłonecznienie (ale nieostre).

Zygokaktus

Zygokaktus znany jest również pod nazwą grudnik lub zimowy kaktus. Kwitnie zimą, przez co jest bardzo charakterystyczny. Jest to zatem roślina preferująca raczej chłodne otoczenie (10 do 15 stopni Celsjusza). Duża wrażliwość na zmiany powoduje, że nie jest wskazane, aby zbyt często zmieniać jego położenie, szczególnie w okresie gdy kwitnie. Może to spowodować utratę kwiatów. Podobnie jak poinsecja najlepiej, aby stał w jasnym miejscu, ale nienadmiernie oświetlonym. Podlewamy go obficie, lecz nie za często.

Anturium

Anturium
©123RF/PICSEL

Anturium to roślina o dużych liściach i pięknych kwiatach, najczęściej w kolorze czerwonym. Bardzo efektowna. Najlepiej przechowywać ją w miejscu jasnym, jednak niezbyt nasłonecznionym i podlewać obficie, regularnie. Szczególnie, gdy kwitnie. Lubi wilgotne powietrze. Preferuje temperaturą pokojową, nieprzekraczającą jednak 23 stopni Celsjusza.

Cyklamen perski

Cyklamen perski często błędnie określany jest fiołkiem alpejskim. Pięknie kwitnie w zimie, przy czym należy do roślin bardzo wymagających. Nie lubi niskich temperatur i wiatru. Trzeba na to zwracać szczególną uwagę przy ewentualnym transporcie. Nie jest to jednak najtrudniejsza rzecz dotycząca jego pielęgnacji. Problem stwarza zwłaszcza niewłaściwe podlewanie. Najlepiej nie nalewać wody bezpośrednio do doniczki tylko na podstawkę, a po chwili odlać jej nadmiar. W celu przedłużenia żywotności warto usuwać regularnie przekwitnięte kwiaty.

Ostrokrzew

Ostrokrzew
©123RF/PICSEL

Ostrokrzew jest bardzo znanym symbolem Bożego Narodzenie często wykorzystywanym w różnego rodzaju dekoracjach. Ma wiele odmian. Uprawia się go raczej w gruncie, zatem najczęściej stanowi ozdobę ogrodową. Duża wytrzymałość ostrokrzewu na niesprzyjające warunki w przypadku większości odmian sprawia, że okazuje się łatwy w utrzymaniu. Nawet, gdy przemarznie, jest duża szansa, że się odnowi. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina dwupienna. Oznacza to, że aby rosnąć i zakwitnąć, potrzebuje rośliny męskiej oraz żeńskiej. Należy zatem kupić co najmniej dwa ostrokrzewy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas