Lasy Państwowe ostrzegają. "Powoli czuć już przedsmak jesiennej inwazji"

Co roku Polacy muszą się mierzyć z biedronkami azjatyckimi. Opanowały one kraj w zaledwie kilkanaście lat, a walka z nimi nie należy do najłatwiejszych. Lasy Państwowe ostrzegają, że powoli czuć przedsmak inwazji, która opanuje kraj jesienią.

Biedronki azjatyckie są zagrożeniem dla rodzimych gatunków
Biedronki azjatyckie są zagrożeniem dla rodzimych gatunkówFacebook123RF/PICSEL

Biedronka azjatycka atakuje

Biedronek azjatyckich nie da się nie zauważyć jesienią, gdy szturmują domy w celu znalezienia schronienia przed zimą. Lasy Państwowe postanowiły za pomocą facebookowego postu ostrzec przed niemałym problemem, z którym trzeba się będzie zmierzyć już za kilka miesięcy.

Podano, że obecnie owady te zjadają mszyce i przechodzą kolejne stadia rozwojowe. Za pewien czas będzie można zauważyć przyklejone do murów poczwarki, a jesienią dorosłe osobniki biedronki azjatyckiej będą chciały zagościć w naszych domach. "Powoli czuć już przedsmak jesiennej inwazji..."- przekazano na Facebooku.

Przed nami inwazja biedronek azjatyckich

Biedronka azjatycka jest podobna kształtem do biedronki siedmiokropki. Może mieć jednak kolor żółty, pomarańczowy, czerwony bądź czarny, podczas gdy siedmiokropka jest tylko czerwona. Na pokrywie ma od 0 do 23 kropek. "Kariera biedronki azjatyckiej to dobry przykład ogromnych problemów, jakie sprawiają inwazyjne gatunki obce. W zaledwie kilkanaście lat opanowała właściwie całą Polskę, utrzymując ogromną liczebność populacji, czego od kilku lat doświadczamy na własnej skórze każdej jesieni" - informują Lasy Państwowe.

Biedronkę azjatycką można z łatwością odróżnić od siedmiokropki
Biedronkę azjatycką można z łatwością odróżnić od siedmiokropki123RF/PICSEL

Biedronka azjatycka jest zagrożeniem dla rodzimych gatunków. Poza tym jest uznawana za szkodnika sadów owocowych oraz winnic. Jesienią dorosłe osobniki pojawiają się w domach i tworzą spore skupiska m.in. w okolicach okien. Ich obecność jest więc uciążliwa i do tego istnieje ryzyko ukąszenia.

"Ekspansywna biedronka wypiera z nisz ekologicznych nasze rodzime dwu czy siedmiokropki, a ugryzienia samych biedronek azjatyckich nierzadko wywołują również reakcje alergiczne u ludzi. Inwazyjne gatunki obce dodatkowo często są wektorem groźnych dla rodzimej fauny i flory patogenów... Walka z nimi to jedno z większych wyzwań ochrony przyrody" - podają Lasy Państwowe.

By uniknąć tych nieproszonych gości w domu, warto uszczelnić wszelki otwory i szczeliny, przez które mogłyby się przedostać. Pomocne będzie również założenie siatek w oknach.

***

„Słodycze z łyżeczki”. Śródziemnomorski deser z tradycjamiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas