Reklama

Laurencja — imię rzadkie nie tylko w Polsce

Znasz jakąś Laurencję? Pewnie nie, to imię w Polsce nadawane jest dziewczynkom niezwykle rzadko. Warto jednak wiedzieć skąd się wzięło i jakie cechy mu przypisywano już w starożytności.

 

Popularność imienia Laurencja w Polsce 

Laurencja to dość rzadkie imię w naszym kraju, nieczęsto rodzice nadają je swoim córkom. W 2022 roku nie urodziła się żadna Laurencja, a w 2021 - tylko dwie. Szczegóły można sprawdzić na stronach GUS  Główny Urząd Statystyczny / Podstawowe dane 

Na pocieszenie można dodać, że również na świecie nie jest to zbyt popularne imię dla dziewczynek. Za to często jest wybierane jako imię zakonne. Tym imieniem ochrzczono także kwiat z rodziny dzwonkowatych, będący piękną dekoracją zwłaszcza balkonów i tarasów. 

Reklama

Najlepsze życzenia imieninowe — piękne i nieoklepane

Najpopularniejsze imiona w Polsce 2022

Pochodzenie imienia Laurencja 

Laurencja ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie, gdzie była żeńskim odpowiednikiem imienia Wawrzyniec, brzmiącego po łacinie Laurentius. Imię pozornie oznacza laur, wawrzyn — czyli roślinę, z której wieńce nosili bogowie i poeci. Z czasem laur stał się symbolem zwycięstwa.  

Pierwotnie jednak imię Laurentius oznaczało "człowieka z Laurentum", czyli takiego, który pochodził miejscowości położonej w pobliżu Rzymu.  

Natomiast jeśli chodzi o sam laur, to bezpośrednio odnosi się do niego imię Laura. 

Cechy przypisywane osobom o tym imieniu 

Kobieta o tym imieniu uważana była za uczciwą, rodzinną, choć wrażliwą. Przepełnia ją spokój i harmonia, a dobra materialne nie są dla niej istotne. Lojalna wobec bliskich, ciekawa świata lecz bez ambicji zdobywcy. 

Ze względu na te cechy najlepsze dla niej zawody to takie, w których może pomagać i wspierać: lekarz, nauczyciel, adwokat. 

Imieniny Laurencji 

Laurencja obchodzi imieniny 2 kwietnia i 8 października. Patronką tego imienia jest święta Laurencja, towarzyszka świętego Palacjaty, oraz błogosławiona Laurencja Garasimiw, towarzyszka błogosławionego Mikołaja Czarneckiego, obie były męczennicami. Laurencję Garasimiw beatyfikował Jan Paweł II.  Oprócz nich znane kobiety o tym imieniu to: 

  • Amy Lawrence Lowell - amerykańska poetka;
  • Lauren Capote - angielska działaczka oświatowa;


ZOBACZ TEŻ:

Twój numer telefonu ma ukryte znaczenie

Panna śledzi znajomych, a Lew pisze do byłych. Co ukrywa twój znak?

Kiedy brać witaminę D? Sprawdź, czy robisz to dobrze

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama