Leon i Wojciech - pierwsze dzieci urodzone w 2022 roku

Mały Leoś to pierwsze dziecko, które przyszło na świat w 2022 roku w województwie śląskim. Chłopczyk urodził się 1 stycznia o godzinie 0:01 w Centrum Zdrowia w Mikołowie. W tym samym czasie w Szpitalu Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie na świat przyszedł Wojciech. Dumni rodzice wrócili już ze swoimi pociechami do domów. Zanim to jednak nastąpiło na najmłodszych czekały nagrody.

Leon i Wojciech to pierwsze dzieci urodzone w 2022 roku
Leon i Wojciech to pierwsze dzieci urodzone w 2022 roku123RF/PICSEL

"Urodzić się minutę po północy to ogromne szczęście. Mały Leoś urodził się 1 stycznia 2022 roku o godz. 00.01 i ważył 4270 g" - przekazali lekarze z Centrum Zdrowia w Mikołowie. Leon jest pierwszym dzieckiem, które przyszło na świat w województwie śląskim.

W tym samym czasie w Krakowie urodził się Wojciech. Na świecie powitano go w Szpitalu Specjalistycznym im. G. Narutowicza już minutę po północy. Pierwsze małopolskie bliźniaki - Nikodem i Jakub, urodziły się 2 stycznia w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie.

Zanim jednak pierwsze dzieci narodzone w 2022 roku wróciły do domów, czekały na nie nagrody. Pierwszy Małopolanin oraz pierwsze małopolskie bliźnięta otrzymały wsparcie kolejno 5 tys. i 10 tys. złotych.

Upominki czekały także na małego Leona, który wraz z dumnymi rodzicami wrócił już do domu.

W Polsce rodzi się rekordowo mało dzieci

W ostatnich latach jednak liczba narodzonych w Polsce dzieci drastycznie maleje. Jak wynika z danych ZUS od stycznia do sierpnia 2021 roku w naszym kraju urodziło się 221,9 tys. dzieci. To o aż 19 tys. mniej, niż w podobnym okresie w 2019 roku. Liczba noworodków w Polsce zmniejsza się już piąty rok z rzędu. 402 tys. maluchów przyszło na świat w 2017 roku. Rok później było ich już 388 tys., a w 2019 r. - 375 tys. W 2020 roku urodziło się 355 tys. dzieci.

Tymczasem rodzice wciąż mogą liczyć na szereg świadczeń wynikających z posiadania dziecka. Obok najpopularniejszego w naszym kraju 500 plus, które trafia do domowych budżetów od 2016 roku, z programu Dobry Start, rodzice otrzymują także 300 złotych wsparcia na skompletowanie szkolnej wyprawki - jest wypłacane na każde uczące się dziecko do 20. roku życia.

Kolejne świadczenie to zapomoga dla świeżo upieczonych rodziców, czyli tzw. becikowe. Z niej nie mogą jednak skorzystać wszyscy. Aby je otrzymać, matka dziecka musi być pod opieką lekarza nie później niż od 10. tygodnia ciąży aż do dnia porodu. Dodatkowo dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 1 922 zł netto.

Dodatkowo w 2022 roku pojawić ma się nowe świadczenie, czyli tzw. dodatek osłonowy. Ten ma być wsparciem dla polskich rodzin w dobie szalejącej inflacji.

Katarzyna Kołeczek: Każda ciąża i każdy poród są inneNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas