Leśnicy z ważnym apelem do grzybiarzy i spacerowiczów. Czają się w liściach

Zbieranie grzybów to uwielbiana przez Polaków forma jesiennej rekreacji. Jednakże warto pamiętać, że spacerowanie po lesie wiąże się z pewnymi zagrożeniami. O niektórych z nich przypomnieli leśnicy, którzy wystosowali apel do grzybiarzy.

Leśnicy apelują do grzybiarzy o ostrożność podczas zbierania grzybów
Leśnicy apelują do grzybiarzy o ostrożność podczas zbierania grzybów 123RF/PICSEL

Leśnicy ostrzegają grzybiarzy. Czają się w liściach

Kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawiło się ostrzeżenie wystosowane przez leśników z Lasów Państwowych. Eksperci przestrzegli przed żmiją zygzakowatą, którą wciąż można spotkać w polskich lasach.

Choć zazwyczaj węże te są aktywne w okresie od marca do kwietnia, to niższe, jesienne temperatury nie eliminują ryzyka ich spotkania w lasach. Niedawno jeden z osobników został zauważony w Leśnictwie Ościsłowo, co skłoniło tamtejszych pracowników do wystosowania apelu do grzybiarzy.

Jak czytamy na Facebookowym profilu Lasów Państwowych:

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce, ale jej ukąszenia rzadko są śmiertelne dla ludzi, zwłaszcza jeśli zostanie udzielona odpowiednia pomoc medyczna.

Z tego powodu spacerując po lesie, patrzmy pod nogi i zawsze ubierajmy odpowiednie obuwie. Jak podkreślają leśnicy, żmija nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli nie ma ku temu powodu, ale może to zrobić, jeśli przypadkowo na nią nadepniemy lub ją przestraszymy.

Jednakże węże napotkane w lesie to niejedyne zagrożenie dla grzybiarzy i spacerowiczów.

Żmija zygzakowata to towarzystwo, na które nie chcielibyśmy natknąć się podczas spaceru po lesie
Żmija zygzakowata to towarzystwo, na które nie chcielibyśmy natknąć się podczas spaceru po lesie123RF/PICSEL

"Oby było jak najmniej takich sytuacji!". Ważny apel do odwiedzających lasy

Kolejny apel do Polaków wystosowało Nadleśnictwo Brzozów, które podkreśla, że każdego roku służby są angażowane w akcje poszukiwawcze osób, które zagubiły się podczas grzybobrania.

Zbieracie grzyby, chodzicie na spacery i bywa, że... gubicie się w lesie
czytamy na Facebooku.

Na portalach Brzozów24 oraz eSanok niejednokrotnie pojawiały się informacje o poszukiwaniach osób na terenach leśnych. Wielu grzybiarzy zapomina o tym, że podczas wędrówek po lasach, a w szczególności tych, których nie znamy, nietrudno o utratę orientacji w terenie.

Oby było jak najmniej takich sytuacji! Dlatego prosimy, przed wyjściem do lasu przygotujcie się!
piszą przedstawiciele na Facebooku, apelując o rozwagę.

Jak nie zgubić się w lesie? Leśnicy przypominają co warto przygotować

Aby uniknąć zgubienia się w gęstych lasach, leśnicy radzą, by przed wyruszeniem na grzyby zaopatrzyć się w mapę lokalnego nadleśnictwa. Można je znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw lub pobrać je w biurach leśnych.

Tradycjonalistów lub miłośników map tradycyjnych zapraszamy do nas, do biura Nadleśnictwa po wersję "analogową". Jeśli jej potrzebujecie - przyjdźcie, albo nawet napiszcie do nas!
czytamy.

Podczas grzybobrania warto także korzystać z aplikacji, takich jak Bank Danych o Lasach, która zawiera szczegółowe informacje o wszystkich lasach w Polsce. Dla większej pewności warto również ściągnąć wybrany fragment mapy w aplikacji Google Maps, co pozwoli na nawigowanie w trybie offline, gdy w lesie zabraknie nam sygnału.

Przed wyjściem do lasu warto przygotować sobie mapę nadleśnictwa
Przed wyjściem do lasu warto przygotować sobie mapę nadleśnictwa 123RF/PICSEL

O czym jeszcze musimy pamiętać? Zwróćmy uwagę na te kwestie

Oprócz przygotowania technologicznego należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Jesienne poranki bywają chłodne, a pogoda potrafi się szybko zmieniać, dlatego warto ubrać się na cebulkę i zabrać ciepłe, wodoodporne obuwie. Niezwykle ważne jest także naładowanie telefonu przed wyjściem oraz poinformowanie bliskich o planowanej trasie i czasie powrotu.

Podczas spaceru po lesie warto zwracać uwagę na charakterystyczne punkty orientacyjne, takie jak drogi, większe drzewa czy tablice informacyjne. Może to okazać się nieocenioną pomocą w przypadku zgubienia drogi.

Grzybobranie to przyjemność, która może przynieść wiele satysfakcji, jednak nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie.

Danie, które rozpływa się w ustach i uwodzi grzybowym aromatemPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas