"Lista imion zakazanych" w Polsce. Tych propozycji nie zaakceptują w urzędzie

W Polsce nadawanie imion dzieciom jest regulowane zasadami prawnymi, a niektóre propozycje rodziców mogą zostać odrzucone przez urzędników stanu cywilnego. Oto “lista zakazanych imion", których nie możemy nadać dziecku.

Tych imion nie nadawaj dziecku. Urzędnicy go nie zaakceptują
Tych imion nie nadawaj dziecku. Urzędnicy go nie zaakceptują123RF/PICSEL

Od czasu do czasu zdarzają się sytuacje, w których rodzice składający wniosek o nadanie imienia dziecku spotykają się z odmową. Niedawno pisaliśmy o przypadku rodziców z Koszalina, którzy dla swojej córeczki wybrali imię Zosia, będące zdrobnieniem Zofii. Po konsultacji z ekspertami z Rady Języka Polskiego urzędnik postanowił odrzucić ich wniosek. 

Zasady nadawania imion w Polsce

W Polsce istnieją ważne zasady, których rodzice muszą przestrzegać przy wyborze imienia pociechy. Określone są one w ustawie z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego, art.59. Według niego:

  1. Nie można nadać więcej niż dwóch imion dziecku.
  2. Imiona nie mogą być zdrobnieniami.
  3. Nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.
  4. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi.
  5. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, jednak w powszechnym znaczeniu musi być przypisane do danej płci.

W przepisach podkreślono, że kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dziecka, jeśli:

  • rodzic wybrał imię w formie zdrobniałej,
  • imię ma charakter ośmieszający i nieprzyzwoity,
  • imię nie wskazuje na płeć dziecka (wyjątkiem jest Maria, jako drugie imię dla chłopca).
Zasady nadawania imion w Polsce
Zasady nadawania imion w Polsce123RF/PICSEL

Kto akceptuje imiona w Polsce?

Zgodnie z wyżej wymienionym aktem prawnym, jedynym organem, który ma prawo odmowy przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia bądź imion dziecka jest kierownik urzędu stanu cywilnego. 

Urzędnicy mogą jednak zwrócić się o opinię do Rady Języka Polskiego, która wskaże, a także uzasadni czy i dlaczego nie zaleca się nadania danego imienia rodzicom dziecka polskiej narodowości.

Kilka lat temu na stronie RJP ukazała się lista imion, których Rada nie zaleca nadawać dzieciom. Jak jednak podkreślił przewodniczący Rady Języka Polskiego, prof. dr hab. Andrzej Markowski:

Nie jest to żadna "lista imion zakazanych", gdyż w gestii RJP nie leży, jak pisałem, zakazywanie nadawania jakichkolwiek imion bądź dopuszczania ich do używania
czytamy w oświadczeniu na stronie RJP.

Jakie propozycje znalazły się na "liście imion zakazanych"?

Tzw. "lista imion zakazanych", czyli tych, których RJP nie zaleca nadawać dzieciom to:

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Czy nowy album Darii Zawiałow to popowa prowokacja? INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas