Ludzie pod wpływem alkoholu nie potrafią rozpoznawać emocji u innych

Dlaczego ludzie pijani często są agresywni i mają skłonność do kłótni czy nawet bójek? Odpowiedź na to pytanie przynoszą wyniki badań przeprowadzonych przez Towarzystwo Badawcze ds. Alkoholizmu w Stanach Zjednoczonych. Dowodzi ono, że upojenie alkoholowe prowadzi do zaburzenia zdolności interpretowania mimiki twarzy innych osób. Dotyczy to zwłaszcza u mężczyzn.

Badacze dowiedli, że spożywanie alkoholu zawęża percepcję
Badacze dowiedli, że spożywanie alkoholu zawęża percepcję123RF/PICSEL

Zespół badaczy, chcąc dowiedzieć się, jak spożycie alkoholu może wpłynąć na umiejętność interpretowania emocji innych ludzi na podstawie wyrazów ich twarzy, zrekrutował 114 dorosłych osób (w tym 60 proc. mężczyzn). Średnia wieku uczestników wyniosła 24 lata. Badani byli “wyłapywani" przez 3 noce, w trakcie których uczestniczyli w spotkaniach towarzyskich lub imprezach, na których pili alkohol.

Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące ich nawyków związanych ze spożywaniem alkoholu, m.in. jak często i w jakich ilościach go piją. Poproszono ich też o rozpoznanie emocji osób, których zdjęcia pokazywano im na tablecie - złości, szczęścia, smutku, obrzydzenia lub wskazanie, że twarz nie wyraża żadnej emocji. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu mierzono za pomocą testu Breath Alcohol Content (BrAC), działającym jak alkomat.

Uczestnicy, którzy byli w większym stanie upojenia alkoholowego, mieli większą trudność w odczytywaniu emocji z twarzy innych osób. Zwiększone odurzenie wiązało się z niższą dokładnością czytania emocji szczególnie wśród mężczyzn - w przypadku kobiet spadek tej umiejętności był nieznaczny. Emocją, która była najlepiej rozpoznawana, było szczęście, a najtrudniejszym wyzwaniem okazało się zidentyfikowanie smutku. Ogólnie rzecz biorąc, wyższe BrAC było powiązane z większą trudnością w rozpoznawaniu smutku, wstrętu i neutralności. Wśród mężczyzn wyższe BrAC wiązało się z gorszym rozpoznawaniem takich emocji jak smutek, złość i neutralność.

“Nasze wyniki potwierdzają teorię krótkowzroczności alkoholowej, zgodnie z którą spożycie alkoholu zawęża percepcję i powoduje, że ludzie w swoim zachowaniu mogą skupiać się na przyjemnościach, a nie na konsekwencjach" - mówi Alexander Melkonian z Mental Illness Research, Education and Clinical Center (MIRECC) w Stanach Zjednoczonych, jeden z autorów badania. I dodał, że to odkrycie może wyjaśnić, dlaczego spożywanie alkoholu często wiąże się ze szkodliwymi konsekwencjami interpersonalnymi i społecznymi, takimi jak kłótnie czy agresja fizyczna.“Wywołane przez alkohol deficyty w przetwarzaniu informacji społecznych, zwłaszcza u mężczyzn, mogą być przyczyną agresji i przemocy" - tłumaczy.

Specjaliści w swoich przyszłych badaniach chcą skupić się na przeanalizowaniu implikacji behawioralnych rozpoznawania (lub nie) twarzy ludzi pod wpływem alkoholu, oraz roli ich osobowości i cech psychologicznych.

* * *

Zobacz więcej:

Pachnące olejki i zioła. Mają wiele zastosowańInteria.tv
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas