Reklama

Reklama

Maksymalna cena gazu 2023. Jakie rachunki Polacy zapłacą po Nowym Roku?

Z uwagi na wysokie ceny gazu, do których przyczyniła się inwazja Rosji na Ukrainę, do Sejmu skierowana została ustawa szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku. Zamrożone ceny gazu 2023 przysługiwać będą tym odbiorcom, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej. Kogo konkretnie obejmie ulga i ile wyniesie wsparcie dla polskich rodzin?

  • Zamrożone ceny gazu 2023 powoli stają się faktem. 25 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku

  • Ceny gazu, jego dystrybucji i usług utrzymane będą na poziomie z 2022 roku. Z myślą o przedsiębiorstwach energetycznych obowiązywać będzie zaś specjalny mechanizm rekompensat

Reklama

  • Ponadto planowany jest również nowy dodatek w postaci zwrotu VAT dla części gospodarstw domowych. Obywatele, którzy ogrzewają dom gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego, mogą liczyć na ulgi

Maksymalna cena gazu 2023. Ile wyniesie rachunek w przyszłym roku?

Kancelaria Premiera przekazała w komunikacie na Twitterze, że przez najbliższe miesiące kontynuowane będzie wsparcie odbiorców paliw gazowych w związku z trudną sytuacją na rynku.

Maksymalna cena gazu 2023 ma wynieść około 200 złotych netto za megawatogodzinę. To dobra wiadomość dla polskich rodzin, ponieważ wiadomo na pewno, że w takim układzie nie przekroczy stawek tegorocznych.

Sprawdź: Polacy oszczędzają. Te produkty spożywcze kupują znacznie rzadziej

Dla kogo zamrożenie cen gazu? Jednak nie będzie kryterium dochodowego

Mateusz Morawiecki zapowiadał wcześniej, że rząd najprawdopodobniej zdecyduje się wprowadzić kryterium dochodowe przy dopłatach do gazu. Nie stało się tak jednak. 

Dlatego zamrożone ceny gazu 2023 przysługują obywatelom, niezależnie od progu dochodowego. Wsparciem objęte zostaną:

  • gospodarstwa domowe
  • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe
  • producenci ciepła lokalnego dla gospodarstw domowych w spółdzielniach
  • podmioty użyteczności publicznej m.in. szkoły, żłobki, kościoły, instytucje opieki zdrowotnej, instytucje opieki społecznej czy organizacje pozarządowe.

Rząd przekazał również, że w zamian za utrzymanie cen gazu dla odbiorców na poziomie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwom energetycznym przysługiwać będą rekompensaty.

Nowy dodatek do gazu, czyli zwrot podatku VAT. Komu przysługuje?

Na tym jednak nie koniec. Dla najuboższych odbiorców paliw gazowych, którzy zużywają gaz celów grzewczych, przysługiwać będzie bowiem nowy dodatek do gazu, a właściwie refundacja poniesionych kosztów podatku VAT

O zwrot pobranego VAT-u ubiegać będą mogły się osoby spełniające kryterium dochodowe dodatku osłonowego. Przypominamy, że wynosi ono odpowiednio:

  • 2,1 tys. zł/ os. - w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1,5 tys. zł/os. - w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa w piątek informowała, że do skorzystania z takiego udogodnienia uprawnionych jest około 300 tys. gospodarstw domowych. Równowartość VAT-u zwracana będzie na podstawie faktury, a koszt nowych rozwiązań gazowych wyniesie w sumie około 30 mld złotych.

Czytaj również:

Jak zmniejszyć rachunki za gaz? Rewelacyjny myk z kuchenką gazową

Zarobek firm gazowych będzie mniejszy. Część pieniędzy pójdzie na finansowanie rekompensat

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny gazu | maksymalne ceny gazu | dofinansowanie od rządu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy