Polacy oszczędzają. Te produkty spożywcze kupują znacznie rzadziej
Inflacja, wszechobecna drożyzna, szybujące w górę raty kredytów i coraz wyższe ceny energii – z tym muszą mierzyć się Polacy. Sytuacja z miesiąca na miesiąc jest coraz gorsza. Większość konsumentów ogranicza więc wydatki jak tylko może. Kolejne reporty pokazują, że Polacy rezygnują z zakupu nie tylko przyjemności, ale również podstawowych produktów.
W ostatnich miesiącach poziom życia Polaków systematycznie się pogarsza. Inflacja paraliżuje życie w naszym kraju. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Główny Urząd Statystyczny w październiku wyniosła 17,9 proc. i tym samym była najwyższa od grudnia 1996 roku. Ceny właściwie wszystkich produktów i usług z miesiąca na miesiąc są większe. To również wywołuje niepokój i obawy o przyszłość.
Prawie 90 proc. gospodarstw domowych musi oszczędzać
Polacy oszczędzają już od kilku miesięcy. Kolejne raporty nie pozostawiają wątpliwości - stać nas na coraz mniej. Rezygnujemy nie tylko z przyjemności, ale także z podstawowych produktów.
Dziennik "Rzeczpospolita", powołując się na dane GfK przedstawiła wyniki sondażu dotyczącego sytuacji finansowej Polaków. Wszystko wskazuje na to, że coraz więcej rodzin boi się o przyszłość.
Ze wspomnianego raportu wynika bowiem, że jedynie co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce nie ogranicza wydatków. 89 proc. gospodarstw musi oszczędzać, a co trzecie jest w złej sytuacji finansowej. Producenci oraz sprzedawcy uważają, że tendencja ta w ostatnim czasie się pogłębia. Zaznaczają, że może być coraz gorzej.
Z tych produktów Polacy rezygnują
Na czym oszczędzają Polacy? Z danych GfK, które opublikowała "Rzeczpospolita" wynika, że w pierwszej kolejności rezygnujemy z rozrywki. Rzadziej decydujemy się na obiad w restauracji, kupujemy mniej ubrań i butów (w ten sposób oszczędza od 36 do 46 proc. Polaków).
Kupujemy już mniej, ograniczając wydatki, ale płacimy więcej
Niestety Polacy coraz częściej muszą oszczędzać także na jedzeniu i podstawowych produktach codziennego użytku. Kurczące się domowe budżety sprawiają, że koszyki Polaków podczas zakupów spożywczych są coraz uboższe. Z danych GfK wynika, że w ostatnim czasie kilkaset tysięcy gospodarstw zrezygnowało z zakupu masła, sypkiej herbaty i kawy rozpuszczalnej. Polacy znacząco ograniczyli także zakup mocnego alkoholu.