Mało znana ulga dla emerytów. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić

Inflacja nie zwalnia tempa, a seniorzy nadal muszą mierzyć się z rosnącymi cenami. Koszty życia rosną, a wiele osób szuka oszczędności tam, gdzie tylko się da. Niektórzy emeryci mogą korzystać ze specjalnych zniżek. I nie chodzi wyłącznie o komunikację miejską, ale też mniej znane ulgi. Sprawdź, czy jesteś w tej grupie.

Zniżki dla seniorów. Warto wiedzieć o tych ulgach - można sporo zaoszczędzić
Zniżki dla seniorów. Warto wiedzieć o tych ulgach - można sporo zaoszczędzić123RF/PICSEL

Na jakie zniżki mogą liczyć seniorzy w 2023 roku? Komunikacja miejska i przejazdy pociągami to nie wszystko. Na liście znajdują się też mniej znane ulgi.

Zniżki dla emerytów. Komunikacja miejska

Wybrani seniorzy mogą podróżować komunikacją miejską za darmo
Wybrani seniorzy mogą podróżować komunikacją miejską za darmoARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Seniorzy mogą korzystać z ulgowych biletów komunikacji miejskiej - muszą jedynie posiadać ważną legitymację emeryta. Oferta nie obowiązuje w całej Polsce, ale niektóre miasta oferują darmowe przejazdy seniorom, którzy ukończyli 70. rok życia.

Warto wiedzieć, że jeszcze przed 70. urodzinami emeryci mogą starać się o to, by taniej podróżować komunikacją miejską. Ulgi są zależne od miasta. Przykładowo, w Szczecinie, na 50-procentową zniżkę mogą liczyć 55-letnie kobiety i 60-letni mężczyźni. Natomiast w Warszawie osoby, które ukończyły 65 lat, mogą kupić roczny bilet seniora w cenie 50 zł.

Zniżki dla emerytów. Przejazdy pociągiem

Seniorzy mogą korzystać ze zniżek, jeśli chodzi o przejazdy pociągami
Seniorzy mogą korzystać ze zniżek, jeśli chodzi o przejazdy pociągami Jacek Dominski /REPORTERReporter

Przewoźnicy kolejowi również oferują zniżki dla seniorów. Niektórzy przewoźnicy regionalni posiadają ofertę zniżek dla seniorów, które wynoszą od 10 do 50 proc. Emeryci posiadający ważną legitymację, mogą skorzystać z Biletu Seniora, dzięki któremu zakupią bilety o 30 proc. tańsze. Zniżki obowiązują w pierwszej i drugiej klasie, a mogą z niej skorzystać osoby, które ukończyły 60 lat.

Co więcej, funkcjonuje również ustawowa ulga w wysokości 37 proc. na dwa przejazdy w roku. Prawo do zniżki przysługuje seniorom, którzy posiadają odpowiednie zaświadczenie, które wydaje np. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Zniżki dla emerytów. Ogólnopolska Karta Seniora

Seniorzy, którym zależy na oszczędnościach, mogą skorzystać z oferty Ogólnopolskiej Karty Seniora. To koszt 35 zł za rok lub 50 zł na 2 lata. Gminy, które posiadają status "Przyjazny Senior", oferują możliwość wyrobienia takiej karty za darmo. W wielu przypadkach można ją otrzymać poprzez stowarzyszenie czy organizację, które wygrały przetarg na wydawanie kart.

Osoby po 60. roku życia, które posiadają Kartę Seniora, mogą korzystać ze zniżek w wielu punktach w Polsce. Karta upoważnia do zniżek m.in. w sanatoriach, przychodniach, uzdrowiskach, instytucjach kultury.

Zniżki dla seniorów. Paszport

Emeryci mogą również liczyć na zniżkę, jeśli chodzi o możliwość otrzymania paszportu. Renciści i emeryci mogą otrzymać paszport za połowę ceny. Obecna opłata to 140 zł za paszport na 10 lat, a za tymczasowy - 30 zł. Po ukończeniu 70 lat paszport można wyrobić bezpłatnie.

Zniżki dla emerytów. Abonament radiowo-telewizyjny

Zwolnieni z opłaty abonamentu RTV są seniorzy powyżej 75. roku życia
Zwolnieni z opłaty abonamentu RTV są seniorzy powyżej 75. roku życia 123RF/PICSEL

Emeryci mogą też korzystać z ulgi na abonament radiowo-telewizyjny, która wynosi 100 proc. Trzeba jednak spełnić pewien warunek. Aby otrzymać wspomnianą ulgę, należy mieć określony próg dochodowy - emerytura nie może być wyższa niż 50 proc. wartości średniego wynagrodzenia za poprzedni rok (w 2022 roku wynosiło 6346,15 zł).

Zwolnieni z opłaty są seniorzy powyżej 75. roku życia - tutaj nie liczy się już wysokość emerytury.

Zniżki dla seniorów. Darmowe leki

Kolejna ważna ulga dla seniorów. Osoby, które ukończyły 75. rok życia i są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mogą otrzymać za darmo leki przeznaczone do leczenia chorób, które znajdują się w wykazie opublikowanym przez resort zdrowia.

Program "Leki 75+" funkcjonuje od niemal siedmiu lat. Ma na celu zapewnienie seniorom borykającymi się z chorobami przewlekłymi bezpłatnych leków. Według nieoficjalnych informacji, od przyszłego roku kryterium wiekowe ma zostać obniżone. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Bardzo dobre wieści dla seniorów 70 +. Zmiany mają wejść już w 2024 roku.

***

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 52: Barbara Romanowicz-Torzewska i Marek TorzewskiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas