Na emeryturze podróżujesz taniej. Tak możesz zaoszczędzić sporą kwotę
Emerytura to doskonały moment nie tylko na odpoczynek, ale również podróże. Seniorzy, którzy okres aktywności zawodowej mają już za sobą, mogą poświęcić więcej czasu na zwiedzanie okolicy oraz dalsze wypady. Co więcej, przysługuje im szereg ulg i zniżek. Jak z nich skorzystać?
Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, mogą liczyć na tańsze (lub bezpłatne) przejazdy komunikacją miejską oraz PKP, a także loty w obniżonych cenach. Dzięki temu koszt ich podróży maleje. Okazuje się jednak, że wiele starszych osób nie wie, jakie przywileje im przysługują.
Spis treści:
Zniżka dla seniorów na podróże
Podróżujący po świecie emeryci to popularny obraz w wielu krajach zachodnich. W Polsce trend ten jest zdecydowanie słabszy, czego przyczyną w dużej mierze są niskie świadczenia emerytalne.
Seniorzy, którzy po zakończeniu aktywności zawodowej chcą jednak zwiedzać Polskę i świat, mogą skorzystać z tańszych biletów. Emeryci i renciści mogą również liczyć na zniżki w ośrodkach wczasowych zlokalizowanych w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych. Zazwyczaj wynoszą one od 5 do nawet 30 proc.
Z mniejszym wydatkiem wiążą się wizyty w muzeach państwowych (50 proc. zniżki dla emerytów), wielu ogrodach botanicznych, zoologicznych, galeriach sztuki czy skansenach.
Ulgi dla emerytów w komunikacji miejskiej
Każde większe miasto w Polsce honoruje zniżki dla seniorów w komunikacji miejskiej. Ich wysokość uzależniona jest od wewnętrznych przepisów, zazwyczaj jednak wynosi przynajmniej 10 proc.
Część miast oferuje również bezpłatne przejazdy MPK osobom powyżej 65 r. życia - zasady takie obowiązują np. we Wrocławiu lub powyżej 70 r. życia - np. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy Katowicach. Umożliwiają one nielimitowane poruszanie się zarówno tramwajami, jak i autobusami na wszystkich liniach, przez cały rok.
Bezpłatne przejazdy dla osób, które ukończyły 70 lat oferuje również warszawskie metro - by z nich skorzystać, wystarczy wyrobić Bilet Seniora.
Jakie zniżki przysługują emerytom w PKP?
Zniżkę dla seniorów oferują także Polskie Koleje Państwowe. Jest ona jednak limitowana. Każdy emeryt i rencista może skorzystać z ulgi ustawowej w wysokości 37 proc. dwa razy do roku. Obowiązuje ona na wszystkich liniach w całym kraju. Warto jednak pamiętać, że bilety jednej linii w dwie strony liczone są jako dwa osobne przejazdy - oznacza to, że ze zniżką można zorganizować jeden wyjazd w roku.
PKP Intercity oferuje stałą zniżkę w wysokości 30%, obowiązującą na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami "PKP Intercity" S.A. wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie.
Dodatkowe ulgi proponują poszczególni przewoźnicy:
- Mazowieckie Koleje - 35 proc. zniżki na bilety jednorazowe oraz okresowe,
- Warszawska Kolej Dojazdowa - 50 proc. zniżki na bilety jednorazowe i okresowe,
- Koleje Małopolskie - zniżki w wysokości uzależnionej od ilości przejechanych kilometrów
Osoby uprawnione do zniżek w czasie kontroli biletów powinny okazać dokument tożsamości oraz zaświadczenie wydane przez odpowiednią jednostkę, np. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Zniżki na przelot samolotem dla seniorów
Osoby podróżujące tanimi linami lotniczymi nie mogą liczyć na ulgi w postaci niższych cen biletów. Planując zagraniczną podróż, warto jednak pamiętać, że emerytów i rencistów obowiązuje 50 proc. zniżka na wyrobienie paszportu. Po 70 r. życia można to natomiast zrobić całkowicie za darmo.
Czytaj również:
Zobacz także: