Reklama

Bardzo dobre wieści dla seniorów 70+. Zmiany mają wejść już w 2024 roku

Program Leki 75+ funkcjonuje od prawie siedmiu lat i ma na celu zapewnienie seniorom bezpłatnych leków na przewlekłe choroby. Podstawowym kryterium ich otrzymania oprócz danego schorzenia jest wiek, czyli ukończenie 75. roku życia. Teraz próg ten ma zostać obniżony i według nieoficjalnych informacji od przyszłego roku wynosić 70 lat.

Przy dość niskich emeryturach i rosnącej inflacji niektórzy seniorzy mogą mieć problem z wykupieniem wszystkich leków, szczególnie ci, którzy chorują na wiele przewlekłych schorzeń. To właśnie z myślą o nich powstał program Leki 75+, który pozwała na bezpłatne otrzymanie niektórych wyrobów medycznych.

Program Leki 75 plus. Wiek zostanie obniżony?

Jak sama nazwa wskazuje, program skierowany jest do osób, które ukończyły 75. rok życia. Okazuje się jednak, że już wkrótce próg ten może zostać obniżony. Prawdopodobnie od przyszłego roku z darmowych leków będą mogli skorzystać seniorzy już po skończeniu 70 lat.

Reklama

Inną opcją, którą rozważał rząd, miało być obniżenie tego wieku aż do 65. roku życia, jednak ze względu na związane z tym koszty, zdecydowano się na pośrednie rozwiązanie. Na razie są to jeszcze nieoficjalne informacje, natomiast minister zdrowia Maciej Miłkowski niedawno potwierdził, że kwestie progu wiekowego w programie Leki 75+ są rozważane.

Czytaj także: Darmowe leki dla uprawnionych. Sprawdź, czy jesteś na liście

Program 75 plus. Na czym polega?

Program Leki 75+ działa od września 2016 roku. Aby móc bezpłatnie otrzymać leki muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • pacjenci powyżej 75. roku życia,
  • lek na liście bezpłatnych leków,
  • litera S na recepcie,
  • wskazanie, czyli określone schorzenie,
  • wystawienie recepty przez uprawnioną osobę,
  • weryfikacja stosowanych leków.

W 2022 roku z darmowych leków skorzystało łącznie 2,7 mln seniorów, a w każdym miesiącu średnio ponad 1,2 mln. W ramach programu wydanych zostało z kolei 76,7 mln opakowań.Na liście bezpłatnych wyrobów medycznych znajduje się ponad 2000 pozycji, m.in. na nadciśnienie czy cukrzycę. Dokładny wykaz można znaleźć na stronie programu: 75plus.mz.gov.pl.

Zobacz również: Tę grupę pacjentów podwyżki dotkną najbardziej. Duże zmiany od 1 marca

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy