Materiał z PRL wraca do łask. Był symbolem obciachu, dziś kosztuje spore sumy

Jeszcze kilka lat temu meble z epoki PRL-u kojarzyły się nam się z kiczem, przestarzałym stylem i wątpliwą estetyką. Stare szafy, masywne stoły czy witryny o połyskującej powierzchni często lądowały na śmietnikach lub w zapomnianych piwnicach. Dziś, w obliczu zmieniających się trendów, wyposażenie wnętrz inspirowane PRL-em, przeżywa prawdziwy renesans. Do łask wróciły meble z forniru, które obecnie są sporo warte.

Meble z PRL-u są dostępne na aukcjach za niemałe sumy
Meble z PRL-u są dostępne na aukcjach za niemałe sumy MAREK LASYK/REPORTER East News

Fornir z PRL wrócił do łask. Takie meble to elegancki dodatek do domu

Fornir to materiał, który w PRL-u był w powszechnym użyciu. Powstaje on poprzez cięcie drewna na cienkie płaty, które następnie nakleja się na tańsze rodzaje drewna lub płyty meblowe. Dzięki tej technice meble fornirowane wyglądają elegancko, przypominając drogie wyroby z litego drewna, ale kosztują znacznie mniej.

W czasach PRL-u szczególnie modny był rudo-brązowy fornir wykończony na wysoki połysk. Z takiego materiału tworzono wówczas komody, meblościanki, ławy, krzesła oraz fotele. Dawniej szczególnie ceniono forniry z egzotycznych gatunków drewna, takich jak heban, mahoń czy palisander, które nadawały meblom wyrafinowanego wyglądu.

Nowoczesne meble z forniru. Nie tylko do salonu czy sypialni

Obecnie meble fornirowane wracają do łask, jednak zyskują nowe oblicze. Producenci, idąc z duchem czasu, tworzą nowoczesne projekty, które łączą klasyczne rozwiązania z minimalizmem i funkcjonalnością. Współczesne meble fornirowane różnią się od ciężkich, masywnych mebli z PRL-u. Obecnie często też stosuje się matowe wykończenia, które nadają meblom nowoczesnego charakteru.

Bez wątpienia meble fornirowe najlepiej sprawdzają się w salonie. Stoły, komody, regały czy konsole fornirowane są świetnym wyborem, zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych urządzonych w stylu vintage.

Co ciekawe, nowoczesne technologie pozwalają na zabezpieczenie materiału w taki sposób, że staje się on odporny na wilgoć, wysoką temperaturę i zarysowania. Z tego powodu meble z forniru sprawdzą się też w łazience lub kuchni np. w postaci frontów kuchennych.

Mimo że fornir kojarzy nam się z meblami z PRL-u, obecnie cieszą się dużą popularnością
Mimo że fornir kojarzy nam się z meblami z PRL-u, obecnie cieszą się dużą popularnością 123RF/PICSEL

Nowoczesne czy staromodne? Takie meble dziś są warte fortunę

Jeszcze do niedawna meble fornirowe często trafiały na śmietnik, dziś są jednak wiele warte. Warto pamiętać, że fornir to materiał trwały i estetyczny, który może przetrwać lata, jeśli odpowiednio o niego zadbamy.

Ceny nowych mebli fornirowanych zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj drewna, stopień skomplikowania wzoru czy technologia produkcji. Na przykład za stół fornirowany możemy zapłacić od 1100 do nawet 5000 zł.

Na rynku można również znaleźć stare meble fornirowane z czasów PRL-u, które często osiągają wysokie ceny. Przykładowo stolik o wymiarach 44.5 x 57 cm na cienkich nóżkach kosztować nas będzie 295 zł. Dużo więcej zapłacimy za fotele, zwłaszcza te wykonane ze skóry. Na jednej z internetowych aukcji taki fornirowy fotel można kupić za niemal 3300 złotych.

Dużo tańszą alternatywą może okazać się renowacja mebli, które nasze babcie i mamy wciąż mogą mieć w swoich domach.

"Ewa gotuje": Miętowy cukierPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas