Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Co najchętniej jemy na diecie bezmięsnej?

Zdrowy styl życia i troska o naturalne środowisko są ważną częścią codzienności każdego z nas. Dieta wegetariańska to już nie tylko sposób żywienia, ale także manifestacja naszych przekonań i zrozumienia wpływu, jaki wywieramy na świat. Wegetariańskie zwyczaje żywieniowe zbadano w ramach szerokiej analizy "Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków". Co najczęściej wegetarianie wybierają w ramach "cheat day"? Jak często zamawiają jedzenie i czemu w ogóle zdecydowali się na dietę bezmięsną?

Wyniki badań naukowców na całym świecie są bardzo obiecujące. Wegetarianizm jest nie tylko dobry dla zdrowia, ale też dla środowiska
Wyniki badań naukowców na całym świecie są bardzo obiecujące. Wegetarianizm jest nie tylko dobry dla zdrowia, ale też dla środowiska123RF/PICSEL

Dieta wegetariańska - zalety

Dieta bezmięsna odpowiada na specjalne potrzeby 31 proc. ankietowanych wegetarian, aż 35 proc. wskazuje, że to coś więcej niż żywienie, bo taki styl życia jest zbieżny z ich poglądami i wartościami. Jakie jeszcze korzyści płyną z wyłączenia produktów mięsnych z diety?

  • Przede wszystkim - wielokrotnie podkreślane przez ankietowanych - zdrowie. Wybierając wegetarianizm, chronimy serce przed chorobami i wysokim ciśnieniem krwi, poprzez eliminację nasyconych tłuszczów i cholesterolu
  • Dieta ograniczająca spożycie mięsa wpływa korzystnie na sylwetkę - 43 proc. ankietowanych wybiera wegetarianizm chcąc zrzucić zbędne kilogramy
  • Kwestia środowiskowa - nasze wybory żywieniowe bezpośrednio wpływają na kondycję planety
  • Odkrywanie smaków świata - wegetarianizm to okazja do eksperymentowania z różnorodnymi kuchniami i daniami bazującymi na owocach, warzywach czy nabiale. Daj się ponieść kulinarnej przygodzie!

Dieta z dowozem do domu - wegetarianie częściej wybierają kuchnię azjatycką

Wegetarianie którzy wzięli udział w badaniu Glovo deklarują, że w przeciągu ostatnich 2 lat byli najczęściej na 1 bądź na 2 dietach - wskazało tak 57 proc. ankietowanych. W utrzymaniu diety pomocne okazały się aplikacje do zamawiania jedzenia, które - według 47 proc. badanych umożliwiają zamawianie różnorodnych potraw, dostosowanych do rozmaitych wymagań. Osoby niejedzące mięsa chętniej niż inne grupy zamawiają potrawy kuchni azjatyckiej (różnica 15 punktów procentowych) oraz makarony (różnica 11 punktów procentowych).

Wegetarianie doceniają także siłę wspólnego celebrowania posiłków w gronie rodziny. 51 proc. ankietowanych zamawia obiad z dowozem do domu dla rodziny raz lub dwa razy w miesiącu. Aż co czwarty ankietowany wegetarianin jako powód zamawiania obiadu i wspólnego spożywania go wskazuje, że integruje to rodzinę.

Na poprawę humoru... pizza, na "cheat day" - chipsy!

70 proc. wegetarian poprawia sobie humor jedzeniem. Najchętniej zamawiają pizzę (60 proc.), lody (49 proc.) i słodycze (48 proc). Mimo deklaracji, że dieta bezmięsna to przede wszystkim zdrowie, także wegetarianom zdarzają się "cheat days" - czyli dni, gdy kwestie zdrowotne odchodzą na drugi plan, a ich miejsce zajmują słodycze i przekąski! Jak wynika z badania "Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków", wegetarianie częściej niż pozostałe badane osoby jako "cheat meal" wykorzystują chipsy lub inne słone przekąski (odpowiednio 41 proc. i  27 proc. ankietowanych).Badanie wykonano w formie ankiety internetowej wspomaganej komputerowo (CAWI) w okresie od 27 czerwca do 6 lipca 2023 r. na próbie 2000 pełnoletnich Polaków. 

Zobacz również: 

"Zbliżenia": Agata Młynarska o początkach pracy w telewizji i o tym, jak terapia zmieniła jej życieINTERIA.PL
INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas