Mieszkańcy polskiego miasta domagają się zmiany jego nazwy. Już wiadomo, czy tak się stanie

Nad Gorzowem Wielkopolskim zawisło widmo zmiany nazwy miasta, czego domagała się część jego mieszkańców. Gorzowianie chcieli usunięcia z nazwy członu „Wielkopolski”, argumentując, że miasto nigdy nie leżało w tym województwie. Urząd miasta wsłuchał się w głosy mieszkańców i przeprowadził konsultacje społeczne, których wyniki niedawno opublikowano.

Część mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego domaga się zmiany nazwy ich miasta
Część mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego domaga się zmiany nazwy ich miastaMarek BAZAK/East NewsEast News

Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego domagali się zmiany nazwy miasta

Na stronie Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego pojawił się raport podsumowujący konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy miasta na "Gorzów". Czytamy w nim, że "Konsultacje zostały przeprowadzone z inicjatywy 66 mieszkańców, którzy powołali komitet obywatelski i jesienią 2023 r. złożyli do Urzędu Miasta wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w powyższej sprawie. Wniosek spełniał wszelkie wymogi formalne i został rozpatrzony pozytywnie".

Mieszkańcy domagający się zmiany nazwy miasta z "Gorzów Wielkopolski" na "Gorzów" twierdzą, że jest to wskazane z uwagi na fakt, iż leżący w województwie lubuskim Gorzów Wielkopolski nie ma nic wspólnego z Wielkopolską.

Autorzy raportu wskazują, że w celu zaprezentowania mieszkańcom szerszego spojrzenia na temat nazwy miasta i aby wspomóc proces konsultacji społecznych, podjęto współpracę z zespołem ekspertów, który odpowiadał za merytoryczne treści w perspektywie historycznej, językoznawczej, socjologicznej, geograficznej.

Osoby zainteresowane przedmiotem konsultacji społecznych miały możliwość wzięcia udziału w otwartych spotkaniach, wypełnienia formularza zgłaszania uwag i opinii oraz wypełnienia ankiety on-line - informuje magistrat.

W ankiecie internetowej mieszkańcy mieli możliwość wskazania, czy są za, czy przeciw zmianie nazwy miasta z "Gorzów Wielkopolski" na "Gorzów". Ankietę można było wypełnić przez 2 ostatnie tygodnie trwania konsultacji społecznych, tj. od 19 lipca do 2 sierpnia 2024 r. Łącznie wypełniono 6487 ankiet online.

Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego mogli także skorzystać ze specjalnie przygotowanego formularza, dostępnego w wersji elektronicznej, który można było przesłać pocztą elektroniczną, jak i w wersji papierowej, wówczas należało wysłać go pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście do Urzędu Miasta.

Łącznie złożono 606 formularzy. Wśród nich prawidłowo złożonych było 590, a nieprawidłowo złożonych - 16 - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu zamieścili w nim również informację o ewentualnych, szacunkowych kosztach związanych ze zmianą nazwy miasta. W zakresie urzędu miasta zaktualizowano kwotę kosztów obligatoryjnych na prawie 1,5 mln zł, natomiast w przypadku pozostałych instytucji publicznych, po przeanalizowaniu wszystkich otrzymanych informacji, wartość ta wynosi ponad 2 mln zł.

Większość mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego jest przeciwnych zmianie nazwy miasta
Większość mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego jest przeciwnych zmianie nazwy miastaMarek BAZAK/East NewsEast News

Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego zdecydowali ws. zmiany nazwy ich miasta

Z danych zawartych ankiecie online wynika, że 4294 mieszkańców było przeciwnych zmianie nazwy miasta na Gorzów, a 2193 było za. Natomiast analizując wyniki formularzy, to w tym przypadku 390 osób było przeciwnych zmianie, a 136 było za.

Ponadto w raporcie wyjaśniono, dlaczego nie przeprowadzono referendum ws. zmiany nazwy miasta.

"W tym przypadku referendum nie jest właściwym narzędziem. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym może zostać ono przeprowadzone w sprawie dotyczącej wspólnoty lokalnej, jeśli mieści się ona zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki. Natomiast nadawanie nazw miejscowościom jest kompetencją ministra właściwego ds. administracji. Ponadto zgodnie z ustawą o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych, do wniosku o zmianę nazwy miasta kierowanego do ministra właściwego ds. administracji należy dołączyć omówienie wyników konsultacji społecznych - z tego względu ich przeprowadzenie jest konieczne".

Światowe grillowanie: Shish kebab z sosem miętowym, warzywami i pitąmateriały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas