Oto najdłuższa nazwa miejscowości w Europie. Podejmiesz się próby przeliterowania?
Oprac.: Łukasz Piątek
Nazwy miast, miasteczek i wsi czasami bywają zdumiewające, zabawne, ale i rekordowe – na przykład po względem liczby liter. Pewna miejscowość w Walii może poszczycić się najdłuższą, istniejącą nazwą w Europie. Podejmiesz się próby przeliterowania?
Oto najdłuższa nazwa miejscowości w Europie
Najdłuższa w Europie nazwa miejscowości na pierwszy rzut oka bardziej kojarzy się z sytuacją, gdy kot przebiegnie po klawiaturze, tworząc nielogiczny ciąg znaków i liter, niż ze świadomym wyborem.
Niewielka wioska w północno-zachodniej Walii, na wyspie Anglesey cieszy się uznaniem turystów, którzy każdego roku licznie ją odwiedzają, chcąc zrobić sobie zdjęcie przy tablicy informującej o jej nazwie.
Najdłuższa nazwa miejscowości na Starym Kontynencie i jedna z najdłuższych na świecie liczy aż 58 liter, których chyba nie sposób zapamiętać.
Miejscowość nazywa się: "Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch". Dla ułatwienia nazwa często skracana jest do Llanfairpwll lub Llanfair P. G.
W tłumaczeniu na język polski oznacza: "Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia".
W Walii do 2007 r. istniała również oryginalna i długa na 68 liter nazwa stacji kolejowej - "Gorsafawddacha’idraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion", która w tłumaczeniu oznaczała "Stacja Mawddach i jej zęby smoka na północnym szlaku wzdłuż złotej plaży Zatoki Cardigan".
"Bangkok wciąga" - takie zdanie o stolicy Tajlandii wypowiadali bohaterowie komedii pt. "Kac Vegas w Bangkoku". Wciągająca jest również pełna, oficjalna nazwa tego miasta, składająca się ze 168 liter i 21 wyrazów. Otóż Bangkok w oficjalnej wersji to:
"Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit".
Nazwa tego miasta w języku polskim oznacza: "Miasto aniołów, wielkie miasto i rezydencja świętego klejnotu Indry Szmaragdowego Buddy, niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana".
Władze Królestwa Tajlandii kilka lat temu zmieniły nazwę miasta na "Krung Thep Maha Nakhon", co oznacza "miasto aniołów". Takie określenie już wcześnie powszechnie używane było przez Tajów.
Natomiast najdłuższa, jednowyrazowa nazwa geograficzna świata brzmi: "Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapihimaungahoronukupokaiwhenuaakitanarahu". W tym przypadku mowa o 85-metrowym wzgórzu w Nowej Zelandii. Oznacza ona: "Szczyt wzgórza, gdzie Tamatea, mężczyzna o wielkich kolanach, zdobywca gór, pożeracz ziemi i podróżnik grał na flecie dla swojej ukochanej".
Czytaj także: Tam, gdzie kończy się asfalt, zaczyna się Koniec Świata
Najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce
Główny Urząd Statystyczny podaje, że polska miejscowość o najdłuższej nazwie znajduje się w powiecie rzeszowskim, w gminie Sokołów Małopolski i składa się z 38 liter. Rzeczona nazwa to Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej.
Z kolei najdłuższa pojedyncza nazwa miejscowa to Siemieniakowszczyzna, składająca się z 20 liter. Należy jednak zaznaczyć, że taka nazwa odnosi się do przysiółka. Bardzo długimi nazwami mogą się również pochwalić Sobienie Kiełczewskie Pierwsze, a także Przedmieście Szczebrzeszyńskie.