Mikołajki tuż-tuż, a ty nie wiesz, co podarować bliskim? Sprawdź nasze propozycje
Do przypadających 6 grudnia mikołajek 2022, pozostało zaledwie kilka dni. Zgodnie z tradycją tego dnia odwiedzający domy święty Mikołaj przynosi ze sobą drobne upominki. Historia tego święta sięga aż III wieku i ewoluowała przez lata. Podpowiadamy, jakie prezenty wybrać na mikołajki do 30, 50 i 100 złotych.
Spis treści:
Mikołajki - tradycja
Mikołajki nazywane także dniem Świętego Mikołaja obchodzone są 6 grudnia. W ten dzień o poranku dzieci szukają podarunków od Mikołaja, które według tradycji pozostawił im w nocy, gdy spały. Prezenty najczęściej zostawiane są w butach lub przy łóżku. 6 grudnia najmłodsi najczęściej znajdują słodycze albo małe zabawki.
Tradycja obdarowywania prezentami w Mikołajki sięga daleko. Sam Mikołaj z Miry żył na przełomie III i IV wieku. Zgodnie z tradycją chrześcijańską jest patronem wszystkich dzieci. Wiąże się z nim legenda, która mówi o tym, że Mikołaj podarował posag córkom biednego kupca, dzięki czemu uratował je od sprzedania do domów publicznych. Ich ojciec nie darzył Mikołaja szacunkiem, jednak nawrócił się, kiedy odkrył, że to on pod osłoną nocy podrzucał przez okno pieniądze.
Na podstawie tej legendy około X wieku rozpoczęto kultywowanie tradycji wręczania podarków. W średniowieczu dramaty liturgiczne o Mikołaju stały się popularne w całej Europie. Jednak część źródeł twierdzi, że tradycja obdarowywania rozpoczęła się w XII wieku, gdy zakonnice ze środkowej Francji odwiedzały ubogie dzieci i zastawiały im przy drzwiach podarki, którymi najczęściej były orzechy i pomarańcze.
Co ciekawe, w Mikołajki nie zawsze chodziło się do pracy. Na przykład w Polsce do XIX wieku były one dniem wolnym. Ostatecznie w 1969 roku Kościół katolicki zniósł to święto i dał wiernym dowolność w obchodzeniu go.
Obecny wizerunek Mikołaja, jako starszego pana z długą siwą brodą, okularami na nosie oraz w czerwonym stroju ma swoje początki w roku 1930. Wtedy to pojawiła się słynna reklama Coca-Coli, w której Mikołaj został przedstawiony właśnie w taki sposób.
Sprawdź również: Horoskop na grudzień 2022
Czy Mikołajki wszędzie obchodzone są 6 grudnia?
Zwyczaj obdarowywania się prezentami obchodzony jest na całym świecie. Jednak każdy region świata robi to we własny, charakterystyczny sposób. Mikołaj w zależności od kraju może przybierać różne postaci i pojawiać się u dzieci o różnym czasie. Oto jak w innych krajach obchodzone są Mikołajki:
- W Hiszpanii - Mikołaj pojawia się tak jak w Polsce 6 grudnia i zostawia prezenty w skarpetach. Tam również dzieci piszą listy do Mikołaja, w których wskazują, co chciałyby dostać w danym roku.
- W Belgii - tam Mikołaj pojawia się już 5 grudnia i zostawia prezenty w butach albo wystawionych koszykach. Oprócz tego dzieci wokół domu rozkładają siano, marchew oraz ziemniaki dla koni Mikołaja, dzięki czemu mogą się one pożywić na dalszą drogę.
- W Niemczech - prezenty roznosi Sankt Nikolaus, który wyglądem najbardziej przypomina biskupa z Miry. Ma on ze sobą księgę z dobrymi i złymi uczynkami dzieci. Dobrym daje słodycze i owoce, a złym zostawia w bucie lub w skarpecie rózgę.
- W Holandii - to Sinterklass przypływa do dzieci na statku z Hiszpanii już 5 grudnia. Ma on czarny strój, ponieważ jest brudny od sadzy z komina.
- We Włoszech - zamiast Mikołaja w domach dzieci pojawia się czarownica Befana. Wlatuje ona na swojej miotle przez komin i zostawia prezenty 6 stycznia w święto Trzech Króli. Dzieci zostawiają dla niej mandarynki i kieliszek wina.
- We Francji - prezenty rozdaje Pere Noel, który jest dziadkiem z białą brodą. Jego imię oznacza "bożonarodzeniowy ojciec". To postać całkowicie świecka, która kiedyś przynosiła prezenty 6 grudnia, a teraz daje je 24 grudnia. Jednak bardziej znaną postacią kojarzącą się wszystkim dzieciom we Francji ze świętami Bożego Narodzenia jest święty Marcin, który pomagał ludziom potrzebującym i biednym.
- W Szwecji - nie ma świętego Mikołaja, ponieważ został usunięty z tego kraju razem z wszystkimi świętymi w czasach reformacji. W tym kraju prezenty roznosi karłowaty skrzat o imieniu Jul Tomte.
Co kupić na mikołajki do 30 zł?
Często w szkołach i w pracy obchodzone są Mikołajki, jednak podczas nich mamy mocno ograniczony budżet przeznaczony na prezent dla wylosowanej przez nas osoby. Najczęściej jest to kwota 30 złotych. Podpowiadamy, co można za tyle kupić na mikołajki:
- książki
- płyty z muzyką
- kubki świąteczne
- talerzyki, miseczki lub inne elementy zastawy stołowej
- ozdobne poszewki na poduszki
- etui na telefon
- kalendarz na nowy rok - książkowy, naścienny lub stojący
- gry planszowe
- gry edukacyjne
- drobne zabawki
- brelok
- świeczki zapachowe
Co kupić na mikołajki do 50 zł?
Limit 50 zł znacznie poszerza nam możliwości. Znajdziemy już w tym zakresie nieco więcej rzeczy i w dodatku możemy zdecydować się nawet na prostą elektronikę. Oto co można kupić na mikołajki za 50 zł:
- powerbank
- zestawy prezentowe np. te z kosmetykami, herbatami lub kawą
- pluszowe kapcie
- drobna biżuteria
- świąteczny koc
- sweter świąteczny
- szalik lub rękawiczki
- album na zdjęcia
- termofor
- butelka filtrująca wodę
- czapka lub nauszniki
- bardziej rozbudowane gry planszowe
- termos lub kubek termiczny
- duża świeca zapachowa lub zestaw kadzidełek
- perfumy w małym rozmiarze
- puzzle
- skarpety świąteczne
- uchwyt na telefon do samochodu
- piżama
- zabawki
Co kupić na mikołajki do 100 zł?
Kwota 100 zł pozwala nam już na lepsze dopasowanie prezentu pod konkretne zainteresowania danej osoby, którą obdarowujemy.
W przypadku dzieci możemy już zainwestować tu w lepsze zabawki, bardziej rozbudowane gry i solidniejsze wykonanie przedmiotów. Przedstawiamy nasze propozycje prezentów na mikołajki do 100 zł:
- domowa huśtawka dla dzieci
- rozbudowane gry planszowe
- zestaw do malowania kredkami lub farbami
- klocki LEGO
- słuchawki
- myszka lub klawiatura do komputera
- biżuteria
- perfumy
- portfel
- zestaw kosmetyków
- zestaw np. do parzenia Yerby
- torebka
- szkatułka
- skórzany pasek do spodni
- bilety do kina lub do teatru
- koc obciążeniowy
- poduszka profilowana
- pióro z grawerem
- kawiarka
- obraz do malowania po numerach
Czytaj również:
Zobacz także: