Reklama

Miliony Polaków na liście wysyłkowej ZUS-u. Sprawdź, czy wkrótce otrzymasz dokument

Polacy, którzy w ubiegłym roku pobierali jakiekolwiek świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niebawem otrzymają list z deklaracją podatkową. Rzecznik ZUS-u poinformował, że takie pisma dotrą do kilku milionów Polaków, a wysyłane będą do końca lutego 2023 roku. Jakie deklaracje znajdą się w kopercie?

ZUS rozpoczyna wysyłkę deklaracji podatkowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakomunikował, że na przełomie stycznia i lutego br. rozpocznie się wysyłanie deklaracji podatkowych do tych osób, które w roku 2022 pobierali jakiekolwiek świadczenia. W listach znajdą się: PIT-40A, PIT-11A lub PIT-11. Czego one dotyczą?

PIT-40A

PIT-40A zostanie przekazany emerytom i rencistom, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały ubiegły rok. Otrzymają go jednak jedynie ci, którzy posiadają niedopłatę podatku lub zupełnie czyste rozliczenie (brak nadpłaty czy niedopłaty).

PIT-40 A dotyczy również nierezydentów zamieszkujących tereny państw, z którymi Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z odrębną stawką podatku z tytułu uzyskania w Polsce świadczeń emerytalno-rentowych. Tymi państwami są Belgia - 10 proc. oraz Kanada - 15 proc.

Reklama

PIT ten otrzymają również osoby, które w roku 2022 pobierały świadczenia przedemerytalne, rentę socjalną lub nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Czytaj również: ZUS zaostrzy kontrole w polskich domach? Oto kto miałby znaleźć się pod lupą

PIT-11A

PIT-11A jest skierowany do osób, które w roku 2022 pobierały zasiłek macierzyński, choroby itp., a w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami.  Ponadto deklaracji tej spodziewać mogą się osoby, które:

  • nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego
  • pobierają świadczenia i złożyły deklarację o chęci wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem lub dzieckiem
  • złożyły wniosek dotyczący obliczania i pobierania zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej bądź też dokument o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A

PIT-11

PIT-11 niebawem trafi natomiast do osób, które w roku ubiegłym otrzymały świadczenie po osobie zmarłej. Deklarację tę otrzymają również świadczeniobiorcy otrzymujący alimenty potrącone z ZUS, zgodnie z wyrokiem sądu bądź na postawie ugody.

Zobacz też: ZUS wysyła do płatników ważne informacje. Chodzi o rozliczenia

Ważna informacja dla emerytów i rencistów - chodzi o odliczenie od dochodu lub podatku

Emeryci i renciści, dla których przysługują jakiekolwiek odliczenia od podatku lub dochodu powinni fakt ten uwzględnić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które rokrocznie składane są w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy