Reklama

ZUS zaostrzy kontrole w polskich domach? Oto kto miałby znaleźć się pod lupą

Zwolnienia lekarskie wystawiane podczas teleporad budzą ostatnio sporo kontrowersji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w żaden sposób ich nie weryfikuje, przez co zaczyna pojawiać się coraz więcej wątpliwości co do ich wiarygodności. Pracodawcy są zaniepokojeni, a samorząd lekarski zainteresowanych problemem podsyła do ZUS.

Jak zdobyć L4? W Polsce nie ma z tym najmniejszych problemów

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad jest w naszym kraju możliwe już od wielu lat - opcja taka była dostępna jeszcze przed pandemią Covid-19. Rozwiązanie to zaczęto jednak wykorzystywać na większą skalę wówczas, gdy wizyty w przychodniach były utrudnione. Jak podaje portal Prawo.pl, z ostatnich danych przekazanych można się dowiedzieć, że teleporady stały się bardzo popularnym sposobem kontaktu pacjentów z lekarzami. W 2021 r. w tej formie zostało zrealizowanych ponad 28 proc. porad lekarskich (w podstawowej opiece zdrowotnej). Z informacji udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wiemy natomiast, że w ubiegłym roku średni udział świadczeń udzielanych zdalnie wyniósł 24,4 proc.

Mimo iż oficjalnie stan zagrożenia epidemiologicznego został zniesiony, zdobycie L4 nadal jest banalne. Niektóre placówki medyczne oferują bowiem zwolnienie lekarskie "w 15 minut", a nawet zwolnienie lekarskie "w 5 minut", a uzyskać je można za pośrednictwem sieci.

Zobacz też: Domowe syropy i mikstury na odporność organizmu. Działają jak tarcza na wirusy

Na portalu Prawo.pl możemy przeczytać komentarz rzecznika ZUS, który wypowiedział się na temat kontroli związanych ze zwolnieniami lekarskimi wystawianych na teleporadach.  

Pracodawcy chcą kontroli krótkotrwałych zwolnień lekarskich. Co na to ZUS?

Reklama

Problem nurtuje przede wszystkich pracodawców, którzy mają ograniczoną wiarygodność co do zwolnień lekarskich swoich pracowników. Swoje obawy tłumaczą kosztami krótkich zwolnień, za które sami odpowiadają.

Ustawa zasiłkowa mówi, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wystawieniu L4, ZUS może odebrać lekarzowi upoważnienia do wystawiania takich zaświadczeń na czas nie przekraczający 3 albo 12 miesięcy. 

Zobacz też: Nasze babcie stosują te metody od lat. Tak naturalnie obniżają cholesterol

Rzecznik ZUS wyjaśnił także, że jednostka ta współpracuje z organami ścigania - prokuraturą i policją, gdzie w niektórych przypadkach nadużyć ma obowiązek skierować podejrzaną sprawę.

Zobacz też: Zrzucanie zbędnych kilogramów to nie tylko dieta. Oto cztery sposoby na odchudzanie

Eksperci podają też, że taką kontrolą może zostać objęte każde zwolnienie lekarskie - wystawione zarówno tradycyjnie czy w przez teleporadę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy