Reklama

Reklama

Mity o zachodzeniu w ciążę. Niektórzy w nie wierzą

“Skąd się biorą dzieci"? Jak się okazuje, na to ważne (zwłaszcza dla nastolatków) pytanie niektórzy udzielają błędnych odpowiedzi. Jakie są najczęstsze mity dotyczące zachodzenia w ciążę?

Edukacja seksualna jest ważna dla każdego człowieka, niezależnie od wieku. Choć błędne pojęcie o tym procesie mają najczęściej nastolatkowie, to także niektórzy dorośli wciąż powielają mity i przekłamania, dotyczące poczęcia i sposobów, które do niego prowadzą. Spójrzmy na te pojawiające się najczęściej. 

Najpopularniejsze mity na temat seksu i ciąży

Dziewica nie zajdzie w ciążę podczas pierwszego razu.

Każdy stosunek seksualny bez zabezpieczenia może prowadzić do ciąży. Jednak część dziewcząt, które jeszcze nie utraciły dziewictwa, wierzy, że w trakcie pierwszego razu nie można zajść w ciążę. Jeżeli chcemy jej uniknąć, należy stosować odpowiednią antykoncepcję — za każdym razem.

Reklama

W ciążę można zajść tylko przez dwa dni w trakcie trwania cyklu. 

To prawda, że kobiety są najbardziej płodne w dzień poprzedzający rozpoczęcie owulacji i w dniu, kiedy się ona rozpoczyna. Nie jest natomiast prawdą, że do zapłodnienia może dość tylko w czasie tych dwóch dni. W czasie trwania cyklu w ciąże można zajść przez około sześć dni. Należy również pamiętać o kwestii żywotności plemników.

Uprawiając seks w czasie miesiączki, nie można zajść w ciążę. 

Choć prawdopodobieństwo zapłodnienia w czasie trwania menstruacji jest rzeczywiście niższe, nie oznacza to, że można zapomnieć o zabezpieczeniu i mieć 100 proc. pewności uniknięcia ciąży. Jeśli kobieta ma krótkie cykle menstruacyjne może być płodna nawet w trakcie krwawienia. Do tego dochodzi kwestia indywidualnej żywotności plemników partnera.

Nic się nie stanie, jeśli zapomnisz wziąć tabletkę antykoncepcyjną. 

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wymaga regularności. Opóźnienie o kilka dni ich przyjęcia ma duży wpływ na ich skuteczność. Niekiedy wystarczy nawet kilkugodzinne spóźnienie! W takich przypadkach lepiej sięgnąć po dodatkowe zabezpieczenie podczas seksu.

Czytaj więcej:

Przypadek jeden na dwa miliony. Te bliźnięta urodziły się w różnych latach

Jaka dieta dla kobiety w ciąży?

Czy można zajść w ciążę, będąc już w ciąży? Okazuje się, że tak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy