Reklama

Reklama

Możemy zapomnieć o normalnym lecie. Fatalne wieści o pogodzie

Meteorolodzy mają dziś już żadnych wątpliwości dotyczących nadchodzącego lata. W 2023 roku będzie wyjątkowo upalne, a średnie globalne temperatury będą jednymi z najgorętszych w historii. Choć kończący się rok był rekordowy pod względem wysokości temperatur, to teraz ma być tylko gorzej.

Jak podaje narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii, temperatury latem 2023 roku sięgać będą nawet 40 stopni Celsjusza. Czeka nas wyjątkowo gorące lato, chociaż i w ostatnim roku temperatury osiągały rekordy. Pogodowi eksperci z brytyjskiego Met Office nie mają wątpliwości, że będzie coraz gorzej.

Czytaj takżeLód na drogach, śliskie chodniki. W Białymstoku odwołane zajęcia w szkołach

Czeka nas najgorętsze lato w historii?

Reklama

Brytyjscy meteorolodzy nie mają już wątpliwości, że temperatury latem w nadchodzącym roku sięgać będą nawet 40 stopni Celsjusza. Badania przeprowadzone przez narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii wskazują, że nie zmieni już tego nawet próba zmniejszenia globalnego ocieplenia o 1,5 stopnia. Jest to już dziesiąty rok z rzędu, gdy termometry wskażą o jeden stopień więcej, niż przed epoką przemysłową.

Mijający rok był rekordowy pod względem wysokości temperatur - w każdym miesiącu meteorolodzy odnotowywali wzrosty powyżej średniej. 

- Rok 2023 może nie być rokiem rekordowym, ale biorąc pod uwagę utrzymujący się, szybki wzrost globalnych emisji gazów cieplarnianych w tle, jest prawdopodobne, że przyszły rok będzie kolejnym rokiem w serii - relacjonuje cytowany przez portal Polishexpress profesor Adam Scaife, szef prognoz dalekiego zasięgu w Met Office.

Średnie temperatury sięgną przynajmniej 1 st. C wyżej, niż notowane w czasach przedindustrialnych

Eksperci korzystali z rejestrów pogodowych, które sięgają 1850 roku. Wynika z nich, że rekord temperatur padł w 2016 roku. Naukowcy wiązali to z tzw. "El Nino", czyli zjawiskiem pogodowym utrzymującym się w strefie oceanicznej, podnoszącym temperatury ponad przeciętny poziom. Meteorolodzy zapowiadają, że 2023 rok będzie dziesiątym rokiem z rzędu, gdy średnie temperatury na świecie sięgną o co najmniej 1 st. Celsjusza wyżej, niż te, które notowano jeszcze w czasach przedindustrialnych.

***

Zobacz również: Fatalne prognozy na Boże Narodzenie. Pogoda przed świętami da się Polakom we znaki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekordowe upały | globalne ocieplenie | lato 2023 prognozy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy