Reklama

Można zyskać 300 zł miesięcznie. Nie każdy pracownik wie o tej uldze

W dobie galopującej inflacji i rosnących kosztów życia szukamy oszczędności, gdzie tylko się da. Na specjalną ulgę mogą liczyć osoby, które dojeżdżają do pracy. Potocznie jest określana mianem „300 plus” dla pracownika. Jak z niej skorzystać? Wyjaśniamy.

Osoby, które muszą na własną rękę dojechać do miejsca zatrudnienia, mogą  skorzystać z ulgi określanej mianem "300 plus".  Kwota przewidziana w uldze na dojazd to 300 zł miesięcznie, co w skali roku da 3600 zł. Kto może starać się o "300 plus"?

"300 plus" dla pracownika. Komu przysługuje?

Ustawodawca określił dwie miesięczne kwoty ryczałtu: 250 zł i 300 zł. Przysługująca nam kwota zależy od odległości, w jakiej mieszkamy od miejsca zatrudnienia. 

Jak już informowała Interia, jeżeli miejsce pracy znajduje się w takiej samej miejscowości, możemy starać się o 250 zł miesięcznie. W skali roku zyskamy 3 tys. zł.

Reklama

Większa kwota, czyli 300 zł, przysługuje osobom, które do pracy muszą jeździć do innego miasta. W ramach ulgi na dojazd do pracy mogą otrzymać ryczałt wynoszący 300 zł, co rocznie da 3600 zł odliczenia.

Niektórzy mogą nie wiedzieć, że być może korzystają już z takiej ulgi. Może ją uwzględnić pracodawca w trakcie obliczania wynagrodzenia, gdy wlicza dojazdy do miejsca pracy w koszty uzyskania przychodu przez pracownika.

Zobacz też: Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Jest termin podwójnego przelewu z ZUS

Koszty możemy odliczyć sami

Możemy to również zrobić sami, wypełniając PIT-37 w sekcji D lub w PIT-36 w części E poprzez wskazania kwot.

Warto pamiętać, że wliczane są wyłącznie koszty za dojazd:

  • koleją
  • komunikacją miejską
  • promem

 Bilety za opłacone przejazdy należy zachować, aby udowodnić ponoszone koszty. 

W koszty uzyskania przychodu nie wliczają się wydatki na paliwo, a rachunki za dojazd wspomnianym wcześniej transportem.

Zobacz też: "Prezent" dla polskich emerytów. Kto może liczyć na darmową komunikację miejską?

"300 plus" korzystnie zmniejsza podstawę opodatkowania. W praktyce oznacza to, że wspomniane kwoty nie są pieniędzmi, które trafią "do ręki" pracownika. 

Specjalna ulga na dojazd do pracy nie jest podatkową ulgą, ale ryczałtem, który powiększa koszty uzyskania przychodu i korzystnie zmniejsza podstawę opodatkowania dla pracownika.

Portal moto.pl zwrócił uwagę, że 3600 zł kosztów uzyskania przychodu z tytułu dojazdu do pracy w ciągu roku tak naprawdę 9 zł miesięcznie więcej dla pracownika. Rocznie to nieco ponad 100 zł dodatkowo do przeznaczenia na dojazd do pracy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dojazd do pracy | świadczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy