Na co zwrócić uwagę wybierając kota dla dziecka?

Koty to, wbrew pozorom, bardzo towarzyskie i kochające zwierzęta. Dlatego cieszą się od wielu lat niesłabnącą popularnością. Wiele osób decyduje się na ich adopcję, by opiekowały się nim dzieci. Czy to dobre rozwiązanie? Obecność pupila może uczyć odpowiedzialności oraz socjalizacji. Oczywiście, niektóre koty cenią sobie niezależność, ale istnieją również i takie, które nie tylko uwielbiają towarzystwo dzieci, ale są również skore do zabawy.

Kot może być towarzyszem dla dziecka!
Kot może być towarzyszem dla dziecka!123RF/PICSEL

Zanim zdecydujesz się na kota

Decyzja o przygarnięciu do domu kota nie powinna być podejmowana pochopnie. Mimo tego, że wiele się mówi o poczuciu obowiązku, to nadal zdarzają się sytuacje, że zwierzę po kilku tygodniach ląduje w schronisku. Trzeba mieć na uwadze, że wraz z adopcją spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Kot, tak jak każdy inny pupil, musi przechodzić kontrolne wizyty u weterynarza, a także trzeba zaspokajać jego potrzeby: chodzi nie tylko o fizjologię, ale także o spędzanie z nim wolnego czasu. Choć koty lubią być głaskane i pieszczone, trzeba zapewnić im rozrywkę, co może uchronić domowe sprzęty przed zniszczeniem przez znudzonego mruczka. Oczywiście, zanim kot zagości w naszych czterech kątach na stałe, trzeba mieć absolutną pewność, że nie jesteśmy uczuleni na jego sierść lub ślinę.

Jakie koty są odpowiednie dla dzieci?

Dużo się mówi o adopcjach kotów nierasowych, tzw. dachowcach. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby każde ze zwierząt obecnych w schroniskach znalazło swój dom, ale zwierzę po przejściach mogłoby nie być odpowiednia dla dzieci. Oczywiście młodsze koty szybciej przyzwyczajają się do dzieci, a także są skore do zabawy, jednak starsze mogą nie tolerować najmłodszych, a także być wobec nich agresywne. Wszystko można z kotem wypracować i przyzwyczaić go do warunków panujących w domu, jednak nie ma gwarancji, że proces powiedzie się sukcesem. Dlatego można czasem pokusić się o wzięcie kota z profesjonalnej hodowli, która specjalizuje się w rasach przyjaznych dzieciom. Które z nich się najbardziej nadają?

Jak zrobić prostą zabawkę dla kota?Interia DIY

Kot syberyjski

Koty syberyjskie to z wyglądu majestatyczne stworzenia. Choć niektórym mogą przypominać dachowce, wyróżnia od nich je przepiękne, gęste i długie futro. Koty syberyjskie są bardzo towarzyskie i żywiołowe - często towarzyszą ludziom podczas wykonywania codziennych czynności. Oprócz tego, są bardzo ciekawskie i skore do zabawy. Choć wydawać by się mogło, że takie połączenie nie będzie odpowiednie dla dzieci, to warto wspomnieć, że koty syberyjskie są bardzo cierpliwe i raczej nie są agresywne (o ile się je dobrze traktuje). Zwierzęta tej rasy są bardzo "wokalne": nie tylko głośno miauczą, ale także donośnie mruczą.

Kot norweski leśny

Kot norweski potrzebuje dużo przestrzeni, choćby ze względu na jego imponujące gabaryty. Na szczęście jego rozmiary nie idą w parze z trudnym charakterem. Koty norweskie są żywiołowe, ale również skore do zabawy z dziećmi. Nie tylko są ciekawe świata, ale również cierpliwe wobec najmłodszych, które mają tendencję do częstego głaskania czy tulenia mruczków. Wszystko to brzmi jakby kot norweski leśny był idealnym wyborem dla dzieci. Niestety, przygarniając go do domu, trzeba poświęcić wiele czasu i włożyć ogrom pracy w proces socjalizacji kota do domowników. Jednak proces ten się opłaci, otrzymując wiernego towarzysza zabaw.

Ragdoll to kot o imponującym futrze i łagodnym usposobieniu
Ragdoll to kot o imponującym futrze i łagodnym usposobieniu 123RF/PICSEL

Ragdoll

Wokół tej kociej rasy narosło wiele krzywdzących mitów, jednak fakty mówią o niej wiele dobrego. Zatem, co o ragdollach wiemy? Nie dość, że swoim imponującym i gęstym futrem sprawiają wrażenie majestatycznego, to jego charakter idealnie pasuje do osób ceniących domowy spokój. Ragdolle są bardzo towarzyskie i bardzo zżywają się ze wszystkimi domownikami. Nie tylko lubią zabawy, ale także łakną pieszczot. Są przy tym bardzo delikatne oraz nie narzucają się swoją obecnością. Niekiedy, zwłaszcza, kiedy szukają atencji, manifestują delikatnym mruczeniem i miauczeniem.

Kot bengalski

Wygląd kota bengalskiego może przypominać drapieżnika. Choć jego wymiary tego nie wskazują, podobieństwo ujawnia się na futrze w postaci charakterystycznych cętek. Bengale to koty, które są bardzo żywiołowe, jeśli nasza pociecha ma podobne usposobienie, to idealny wybór dla aktywnych dzieci. Kot bengalski lubi towarzystwo ludzi i jest bardzo inteligentny, co można wykorzystać do uczenia go różnych sztuczek. Poza tym lubi przebywanie z ludźmi i chętnie wychodzi na spacery towarzysząc człowiekowi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas