Na czym polega pasterka? Oto, dlaczego w wigilię idziemy do kościoła o północy

Mróz, skrzypiący pod butami śnieg i tłumy wiernych, które o północy zmierzają w stronę kościołów. Odprawiana w wigilię pasterka jest jedną z najważniejszych mszy w tradycji Kościoła katolickiego. Na czym polega i dlaczego to właśnie tego dnia idziemy do kościoła w środku nocy? To praktyka, która przetrwała lata.

Pasterka jest uroczystą mszą świętą, na którą wierni udają się późnym wieczorem lub w nocy
Pasterka jest uroczystą mszą świętą, na którą wierni udają się późnym wieczorem lub w nocyMAREK BEREZOWSKI/REPORTEREast News

Pasterka: na czym polega?

Pasterka jest uroczystą mszą świętą, na którą wierni udają się późnym wieczorem lub w nocy. Rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia. Mimo iż przypomina standardową mszę świętą, ma pewien niepowtarzalny klimat. Na czym polega?

Pasterka, nazywana również mszą pasterską lub północką, jest mszą świętą, na którą katolicy udają się tuż po zakończeniu wieczerzy wigilijnej. W niektórych domach do stołu celowo zasiada się późnym wieczorem, aby skończyć ucztę wraz ze zbliżającym się nabożeństwem.

Tradycja odprawianej w nocy mszy świętej ma głębokie korzenie i długą historię. Sięga bowiem pierwszych wieków naszej ery. Wówczas w noc Bożego Narodzenia w grocie betlejemskiej, w której miał narodzić się Jezus, odprawiano pasterkę, której celem było upamiętnienie narodzin Zbawiciela i modlitwy zmierzających do Betlejem pasterzy.

Dlaczego idziemy na pasterkę?

To właśnie pastuszkowie, którzy jako pierwsi złożyli hołd nowonarodzonemu czuwali i modlili się przy Jezusie w stajence. Pasterka jest więc radosną mszą, której celem jest upamiętnienie prostych ludzi, cieszących się z faktu narodzin Zbawiciela.

W IV wieku zwyczaj kultywowany przez jerozolimską Wspólnotę Pierwotnego Kościoła w Betlejem dotarł do Rzymu. Pasterki odprawiano tam w Bazylice Santa Maria Maggiore, gdyż to właśnie w tym miejscu znajdują się relikwie żłóbka, w którym narodził się Jezus.

Co ważne, pasterka rozpoczyna uroczyście zarówno obchody Bożego Narodzenia, jak i nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim.

Pasterka, nazywana również mszą pasterską lub północką, jest mszą świętą, na którą katolicy udają się tuż po zakończeniu wieczerzy wigilijnej
Pasterka, nazywana również mszą pasterską lub północką, jest mszą świętą, na którą katolicy udają się tuż po zakończeniu wieczerzy wigilijnejMAREK BEREZOWSKI/REPORTEREast News

Pasterka: kiedy się zaczyna?

Pasterka, zgodnie z tradycją, odprawiana jest w kościołach późnym wieczorem lub w nocy z 24 na 25 grudnia. W większości świątyń w Polsce ma miejsce o północy. Niektóre parafie decydują się jednak na organizację tej mszy nieco wcześniej, np. o godzinie 22. Lekkie odstąpienie od tradycji jest jednak dobrą alternatywą dla osób, które do kościoła chcą wybrać się całą rodziną, wraz z dziećmi.

Dlaczego pasterka jest o północy? Nocne godziny mają wyrazić naszą niecierpliwość na przyjście Jezusa na świat. Przypomina nam to zarówno o gorliwej modlitwie, jak i oczekiwaniu pasterzy, którzy jako pierwsi złożyli Dzieciątku hołd.

Ci, którzy biorą udział w pasterce nie muszą iść ponownie do kościoła w dzień Bożego Narodzenia.

Pasterka: ile trwa?

Pasterka, z uwagi na swój uroczysty charakter, jest zazwyczaj nieco dłuższa niż "zwykła", odprawiana w niedzielę msza św. Wydłużyć może ją między innymi odnoszące się do Bożego Narodzenia kazanie, ale również kolejka wiernych, która pragnie tego dnia przyjąć Komunię św.

Wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w pasterce, jednak z różnych powodów nie mogą wybrać się do kościoła, mogą obejrzeć transmisję nabożeństwa. Szczególnie popularna jest w tym przypadku papieska pasterka z Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. W tym roku rozpocznie się ona o godzinie 19:30.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – warto się badać.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas