Nadchodzą duże zmiany prawie spadkowym. Niektórzy mogą mieć problem z jego otrzymaniem
W środę 15 listopada wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prawa spadkowego. Nowelizacja Kodeksu cywilnego przewiduje ograniczenie kręgu spadkobierców ustawowych, a także rozszerzenie okoliczności niegodności dziedziczenia. Co to w praktyce oznacza?
Spis treści:
Unikałeś płacenia alimentów? Możesz mieć problem ze spadkiem
W ramach nowelizacji Kodeksu cywilnego, do art. 928 par. 1 dodano dwie nowe kategorie okoliczności, które pozwalają na orzeczenie przez sąd niegodności dziedziczenia. Takie orzeczenie skutkuje pozbawieniem osoby korzyści z majątku spadkodawcy.
Przed nowelizacją Kodeks cywilny określał trzy okoliczności, które były podstawą do orzekania niegodności. Należały do nich sytuacje, w których spadkobierca:
- umyślnie dopuścił się ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
- podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia, lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
- umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, lub też podrobił czy przerobił go.
Od 15 listopada do tej listy dołączą również:
- uchylanie się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego;
- uchylanie się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka.
Nowelizacja zakłada ograniczenie kręgu spadkobierców
Kolejna zmiana w przepisach dotyczy art. 934 k.c, a dokładniej kręgu spadkobierców ustawowych. Zgodnie z nowelizacją ograniczony zostanie krąg spadkobiorców w sytuacji, gdy po spadkodawcy pozostają tylko dziadkowie.
Zgodnie ze zmianami, jeżeli którekolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych, a jeżeli dziecko któregokolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku — jego dzieciom.
W praktyce oznacza to, że od 15 listopada 2023 roku w trzecim kręgu spadkobierców mogą znaleźć się:
- dziadkowie,
- dzieci dziadków - ciotki, wujowie, stryjowie, stryjenki spadkodawcy,
- ich dzieci, czyli cioteczni i stryjeczni kuzyni/kuzynki spadkodawcy.
Zobacz również: Nie spisałeś testamentu? Sprawdź, kto po tobie dziedziczy
Termin na przyjęcie lub odrzucenie spadku w imieniu dziecka
To jednak nie koniec zmian. Od 15 listopada obowiązywać będzie zmiana w art. 1015, który dotyczy terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka.
Do tej pory na odrzucenie spadku w imieniu dziecka rodzice mieli sześć miesięcy, jednak przed tym musieli uzyskać zezwolenie sądu rodzinnego. Z kolei brak wpłynięcia stosownego oświadczenia w terminie, był jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Jednakże od 15 listopada będą obowiązywać nowe zasady, które przewidują, że do zachowania sześciomiesięcznego terminu wystarczy złożenie przed jego upływem wniosku do sądu. W przypadku gdy będzie wymagane zezwolenie sądu rodzinnego, bieg terminu na złożenie oświadczenia ulegnie zawieszeniu na czas trwania postępowania sądowego.