Reklama

Reklama

Nadchodzą "krwawe deszcze". Wielką Brytanię pokryje czerwony pył

Zdaniem ekspertów jeszcze w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii mogą pojawić się czerwone deszcze. Wszystko przez unoszącą się chmurę saharyjskiego pyłu, która w połączeniu z opadami może spowodować "krwawy deszcz".

Czym są "krwawe deszcze"?

"Krwawy deszcz" to potoczne określenie dotyczące zjawiska, podczas którego z nieba spadają zabarwione na czerwono krople wody. Co pewien czas odnotowuje się takie przypadki w różnych częściach globu. 

Jak podaje "Met Office", "krwawy deszcz" pojawia się, gdy w powietrzu występuje stosunkowo wysokie stężenie czerwonego pyłu lub piasku, który mieszając się z deszczem, powoduje jego czerwone zabarwienie.

"Krwawe deszcze" nad Wielką Brytanią

Jak podaje "Metro UK", Brytyjczycy zmierzą się z "krwawymi deszczami". Zdaniem ekspertów jeszcze w tym tygodniu nad Wielką Brytanię może nadciągnąć unosząca się chmura saharyjskiego pyłu, która spowoduje czerwone opady. 

Reklama

Zdaniem specjalistów zjawisko to może wystąpić w Wielkiej Brytanii, ponieważ jednocześnie zapowiadane są ulewy, wyładowania atmosferyczne, silny wiatr i grad. Zdjęcia satelitarne wykonane przez Europejską Agencję Kosmiczną wskazują, że chmury pyłu saharyjskiego przemieszczają się nad Oceanem Atlantyckim. Według prognoz dotrą do Półwyspu Iberyjskiego i Europy Zachodniej 20 i 21 maja, a w południowo-wschodniej Anglii mogą pojawić się już 20 maja rano. 

Zdarza się, że pył ten prowadzi do problemów z oddychaniem. Naukowcy przewidują jednak, że będzie się on unosić na dużych wysokościach, przez co doprowadzi do zamglenia nieba, ale nie wpłynie na jakość powietrza. 

W marcu 2022 roku saharyjski pył dotarł m.in. do Hiszpanii, Szwajcarii i Niemiec. Niebo zabarwiło się na odcienie brązu i pomarańczy, a warstwą pyłu zostały pokryte ulice i samochody.

***

Zobacz także:

Efekt zmian klimatu - oceany najbardziej zakwaszone od 26 tys. lat

Miliony zgonów z powodu zanieczyszczenia środowiska. Sytuacja jest coraz gorsza

Wichury i nawałnice. Synoptycy ostrzegają: nadciąga załamanie pogody

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | pył saharyjski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy