Nadwaga i otyłość u dzieci

Według przeprowadzonych w Polsce badań medycznych, nadwaga i otyłość wśród dzieci i młodzieży dotyczą kilku procent populacji, co stanowi istotny problem społeczny.

Dziecięce problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mają negatywne konsekwencje zdrowotne, które można odczuwać przez całe życie.

Nadwaga i otyłość już w wieku dziecięcym skutkują takimi zaburzeniami jak wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, stłuszczenie wątroby lub kamica żółciowa. "Ponadto nadwaga okresu dziecięcego ma długotrwałe, ujemne następstwa zdrowotne, bez względu na masę ciała człowieka dorosłego. Skutkuje wcześniejszą umieralnością czy też częstszym zapadaniem na choroby układu krążenia" - pisze docent Hanna Szajewska z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie, Członek Rady Naukowej Akademii Gerber, w załączonej publikacji edukacyjnej.

Autorka publikacji edukacyjnej Akademii Gerber zwraca uwagę na fakt, iż nadwaga oraz otyłość ujemnie wpływają również na psychikę dziecka. Dzieci otyłe bywają dyskryminowane i krytykowane, cierpią z powodu niskiej samooceny lub depresji. Z drugiej strony, również źródła nadwagi i otyłości niekiedy leżą w problemach psychicznych dziecka.

"Często bowiem dziecko stara się rozładować napięcie i stres, objadając się smakołykami. Dlatego też warto, aby rodzice często rozmawiali ze swoimi dziećmi i starali się zrozumieć ich problemy. Być może dzięki silnemu wsparciu najbliższych młody człowiek nie będzie szukał uspokojenia w słodyczach lub innych, wysokokalorycznych posiłkach" - komentuje docent Hanna Szajewska.

Główne przyczyny kłopotów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała to oczywiście spożywanie nadmiernych ilości kalorii w codziennym pożywieniu oraz brak ruchu. Chociaż nie dysponujemy naukowymi dowodami, oceniającymi skuteczność różnych sposobów walki z otyłością, zasadna wydaje się zmiana zachowań żywieniowych oraz stylu życia.

Z pewnością warto zwrócić uwagę m. in. na regularne spożywanie przez dziecko posiłków oraz na zwiększenie w jego diecie ilości warzyw i niskokalorycznych owoców. Należy także zadbać o regularną, codzienną aktywność fizyczną dziecka.

Rodzice powinni przy tym pamiętać, że nie zawsze otyłość wynika tylko ze złych nawyków. U około 5% dzieci towarzyszy ona na przykład chorobom tarczycy czy zaburzeniom funkcjonowania układu nerwowego. Kiedy zatem dziecko tyje, mimo iż nie objada się i ćwiczy, trzeba skonsultować się z lekarzem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas