Najciekawsze przesądy świąteczne

Dlaczego w Wigilię nie wolno płakać, sprzeczać się z domownikami, sprzątać, naprawiać, albo co gorsze pożyczać pieniędzy? Co wspólnego ze szczęściem w życiu ma zjedzenie maku podczas wigilijnej wieczerzy, albo spokojem w finansach skosztowanie fasoli? Z jakich powodów warto umieścić pod każdym z talerzy monetę i nosić łuskę z karpia przez cały rok w portfelu? Przesądów związanych z wigilią i Bożym Narodzeniem mamy bez liku. Jedne wywołują na twarzach uśmiech, inne wzbudzają niepokój. Które są najciekawsze? Przekonajmy się.

Wigilia ma bogatą tradycję
Wigilia ma bogatą tradycję ©123RF/PICSEL

Wieczerza wigilijna

Ilość potraw ma znaczenie
©123RF/PICSEL

"Jaka wigilia, taki cały rok" - głosi znane ludowe powiedzenie. Dużo jest w nim prawdy, bo to, jak spędzimy ten dzień, ma ogromne znacznie. Nie należy się sprzeczać, kłócić, ani płakać. I to nie tylko podczas wigilijnej wieczerzy. W przeciwnym wypadku niezgoda będzie nam towarzyszyć przez cały rok - aż do następnej wigilii.

Ilość potraw, które postawimy na stole, też nie powinna być dziełem przypadku. Zgodnie z tradycją liczba posiłków powinna być nieparzysta. Jeśli jej dochowamy, nachodzący rok będzie pełen urodzaju. Na tym nie koniec. Każdy uczestnik kolacji powinien spróbować wszystkich serwowanych potraw i nie odchodzić od stołu aż do zakończenia wieczerzy. (Oczywiście, reguła ta nie dotyczy osób podających posiłki). Każdy, kto postąpi inaczej, ściągnie pecha.

Moneta pod talerzem

O czym jeszcze warto pamiętać? Aby nikomu nie zabrakło pieniędzy w nadchodzącym roku, należy umieścić monetę pod każdym z talerzy, a podczas wieczerzy mieć przy sobie chociaż niewielką sumę pieniędzy. Kluczowe znaczenie ma też wigilijne menu. Zjedzenie dużej ilości maku zapewni dostatek, fasoli - da spokój w finansach, jabłko zapobiegnie bólowi gardła, a orzech pomoże na ból zęba.

Przemyślany dzień

Nie pożyczaj pieniędzy
©123RF/PICSEL

Wigilijny poranek powinno zacząć się od kąpieli w zimnej wodzie oraz natarcia zębów czosnkiem. Jeśli w tym dniu zachorujemy, bądź się skaleczymy, to problemy zdrowotne będą nam towarzyszyć przez cały rok. Jeżeli jednak kichniemy, to szczęście nas nie opuści.

Sprawdź, kto przekracza próg

Niemałe znaczenie ma też to, kto w tym dniu jako pierwszy przekroczy próg naszego domu. Jeśli będzie to mężczyzna, dobra passa będzie towarzyszyć nam przez cały rok. Kobieta zwiastuje pecha. W wigilię nie powinno się również niczego sprzątać, ani naprawiać, gdyż to właśnie na tego typu czynnościach możemy spędzić cały następny rok.

Bardzo niebezpieczne okazuje się także pożyczanie pieniędzy w tym dniu. Mówi się że, w najgorszym wypadku może się to skończyć utratą całego majątku.

Karp w portfelu

Karp to gwarant szczęścia
©123RF/PICSEL

Karp trwale wpisał się w świąteczną tradycję. Podawanego w przeróżnej formie można znaleźć na większości stołów. Jeśli chcemy, aby dobra passa nie opuszczała nas przez cały rok, powinniśmy się nie tylko delektować jego smakiem, ale także rozejrzeć się za łuskami. Jedna z nich umieszczona w portfelu i noszona w nim przez dwanaście miesięcy, ma zapewnić powodzenie i szczęście.

Świąteczna pogoda

Wiele przesądów związanych jest również z pogodą, która towarzyszy nam w wigilię i kolejne dni świąt Bożego Narodzenia. Jeśli za oknem pada deszcz i śniegu jest jak na lekarstwo, to czeka nas wyjątkowo mroźna i długa zima. Jeśli z kolei jest typowo zimowo, czyli biało i mroźno, to można spodziewać się wcześniejszego nadejścia wiosny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas