Najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Ile osób nazywa się tak samo jak ty?
Oprac.: Natalia Grygny
Najpierw były przydomki czy przezwiska, a dopiero później nazwiska. Obecnie, w rejestrze PESEL znajduje się niemal 400 tys. nazwisk. Które z nich są najpopularniejsze? Przedstawiamy ranking 10 najczęściej występujących nazwisk w naszym kraju.
Spis treści:
Nim pojawił się Kowalski czy Kwiatkowski, najpierw był Franciszek, a później na przykład syn Stanisława. Wcześniej zamiast nazwisk, stosowano "przydomki", "imioniska" czy "przezwiska". Szlachta jako pierwsza zaczęła używać nazwisk już w XV - XVI wieku, z kolei wśród mieszczan i chłopów pojawiły się dopiero w XVII - XVIII wieku.
W Polsce nazwiska zaczęły być używane powszechnie dość późno, bo od przełomu XIX i XX wieku.
Najpopularniejsze nazwiska w Polsce
Jakie obecnie nazwiska są w Polsce najpopularniejsze? Tego typu ranking można stworzyć na podstawie otwartych danych udostępnianych przez serwis dane.gov.pl. Obecnie, w rejestrze PESEL znajduje się ok. 400 tys. nazwisk.
Oto 10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce (stan na styczeń 2024)
- Nowak (99310),
- Kowalski (67218),
- Wiśniewski (53616),
- Wójcik (48197),
- Kowalczyk (47472),
- Kamiński (46201),
- Lewandowski (44891),
- Zieliński (44235),
- Woźniak (42937),
- Szymański (42841).
Tuż za pierwszą dziesiątką znalazły się:
- Dąbrowski (41949),
- Kozłowski (36640),
- Mazur (34589).
Tak wygląda lista najpopularniejszych nazwisk męskich w Polsce. A teraz rzut okiem na listę najpopularniejszych żeńskich nazwisk w naszym kraju. Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka:
- Nowak (100906),
- Kowalska (68223),
- Wiśniewska (54710),
- Wójcik (49137),
- Kowalczyk (48636),
- Kamińska (47101),
- Lewandowska (46640),
- Zielińska (45010),
- Szymańska (43894),
- Dąbrowska (43748).
Za pierwszą dziesiątką znalazły się:
- Woźniak (43545),
- Kozłowska (37265),
- Mazur ( 35246).
Trzy najpopularniejsze nazwiska w Polsce: pochodzenie
Zobacz również:
Na drugim miejscu uplasowało się nazwisko Kowalski, pochodzące od słowa "kowal". Najczęściej oznacza osobę zajmującą się wyrabianiem przedmiotów z metalu. Co ciekawe, w gwarze kaszubskiej to rodzaj tańca towarzyskiego. W Polsce nazwisko jest znane od XIV wieku i powstało poprzez dodanie końcówki -ski do słowa "kowal".
Podium zamyka nazwisko Wiśniewski, które powstało w oparciu o nazwę miejscowości Wiśniew lub od znajdujących się w Polsce miejscowości Wiśniewo. Istnieje również druga wersja, zgodnie z którą nazwisko pochodzi po prostu od nazwy popularnego owocu, czyli od słowa "wiśnia". W Polsce nazwisko zostało odnotowane po raz pierwszy w XV wieku.
Magia końcówki "-ski". Polacy potomkami szlachciców?
W ostatnich latach coraz więcej osób zaczyna poszukiwać informacji o pochodzeniu swojego nazwiska. Część osób stara się dowieść, że są potomkami szlachty - panuje przekonanie, że szlacheckie nazwiska mają końcówkę -ski, -cki lub -icz. Współcześnie, nazwisko o takiej końcówce wcale nie musi oznaczać, że nosząca go osoba ma szlacheckie pochodzenie. Najwcześniejsze przykłady takich nazwisk pochodzą z XIII wieku. Za przykład niech posłuży nazwisko Lipski, które po raz pierwszy zostało odnotowane w 1239 roku.
- Dziś szlacheckie pochodzenie łączymy często z konkretnymi nazwiskami, zwłaszcza tymi zakończonymi ma "ski", "cki". Tymczasem ich posiadanie może wiązać się z represjami, wymierzonymi kiedyś przez zaborcę - nadawaniem nazwiska właściciela dóbr wszystkim pracującym u niego chłopom. W uproszczeniu, odbywało się mniej więcej tak: Urzędnik pytał chłopa: "U kogo robisz na polu"? "U Potockiego". "To będziesz Potocki". Minęło ponad sto lat i dziś potomek owego chłopa być może pielęgnuje w głowie myśl, że jest spadkobiercą znamienitego rodu - mówiła w rozmowie z Interią Kinga Urbańska ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.
Nazwiska najbardziej znanych szlacheckich rodów w Polsce to:
- Czartoryscy,
- Mazowieccy,
- Jasielscy,
- Lisowie,
- Kujawscy,
- Rawicze,
- Piastowie,
- Sypniewscy,
- Brzescy,
- Kaliscy,
- Pyrzyccy.
***