Nakagin Capsule Tower do rozbiórki! Co stanie się z ikoną Tokio?

Nakagin Capsule Tower to jeden z najpopularniejszych budynków Japonii i przykład popularnego w latach 70. metabolizmu. W ostatnich latach wielokrotnie zapowiadano rozbiórkę tego kultowego obiektu, ale za każdym razem budynek udało się uratować. Teraz jednak sprawa jest przesądzona - architektoniczna perła Tokio zostanie rozebrana.

Nakagin Capsule Tower zostanie rozebrana! Wieżowiec jest już w opłakanym stanie
Nakagin Capsule Tower zostanie rozebrana! Wieżowiec jest już w opłakanym stanie123RF/PICSEL

Nakagin Capsule Tower to budynek mieszkalno-biurowy zaprojektowany przez Kisho Kurokawę. Powstał w 1972 roku, w zaledwie 30 dni jako pierwszy na świecie budynek z modułami wymiennymi. Tych modułów jest aż 140 i wszystkie one tworzą trzynaście pięter budynku. Każdy z modułów to samodzielna przestrzeń mieszkalna lub biurowa, z własną łazienką i maleńkim oknem. Powierzchnia mieszkalna modułu (bez łazienki) wynosi zaledwie osiem metrów kwadratowych, a mimo to nigdy nie brakowało chętnych do zamieszkania w tym obiekcie. 

Nakagin Capsule Tower: Jak to działa?

Wieżowiec zniknie z mapy Tokio?
Wieżowiec zniknie z mapy Tokio?John S Lander/LightRocket via Getty ImagesGetty Images

Każdy z modułów Nakagin Capsule Tower może być przemieszczany lub łączony z innymi, w celu zmiany wyglądu budynku lub uzyskania większej przestrzeni. To możliwe, bo moduły to po prostu spawane pudła, składające się ze stalowej kratownicy, pokryte panelami, które pomalowano farbą zapobiegającą rdzewieniu. 

Nakagin Capsule Tower to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli metabolizmu, czyli stylu architektonicznego, stworzonego przez japońską grupę Metabolism, złożoną z modernistycznych architektów i urbanistów, działającą od 1959 roku do lat 70. XX wieku.

Metaboliści opierali się na marksistowskiej wizji społeczeństwa i projektowali utopijne miasta, mające wyrażać jego żywotny rozwój. Proponowane przez nich struktury zbudowane były hierarchicznie i przypominały drzewa lub fraktale.

Metabolizm był próbą pogodzenia funkcjonalistycznego dążenia do uporządkowania oraz późnomodernistycznych postulatów indywidualnego kształtowania i mial na nowo definiować zależność między przestrzenią publiczną a prywatną. Architektura ta nawiązywała także do filmów science-fiction.

Moduły, z których składa się Nakagin Capsule Tower miały być wymienione po 25 latach użytkowania. Tak się jednak nie stało, zaniedbano także kanalizację, a budynek stopniowo niszczał i tracił swój urok. Wciąż jednak nie brakowało chętnych do zamieszkania w tym wyjątkowym obiekcie. 

Architektoniczna perła Tokio zostanie rozebrana

Futurystyczna i bogata w rewolucyjne jak na tamte czasy rozwiązania (sprzęty AGD i RTV były wbudowane w meble) budowla wymagała regularnej konserwacji. Gdy jej zabrakło, budynek zaczął niszczeć i tracić na wartości. Pojawiły się wątpliwości czy Nakagin Capsule Tower nadaje się wciąż do zamieszkania, mówiono także o wyburzeniu całego budynku. Ten jednak wciąż cieszył się ogromną popularnością, a wielbiciele architektury marzyli o tym, by spędzić w nim choć jedną noc. W pewnym momencie trzeba było wręcz zapisywać się na listę oczekujących.

Ostatecznie jednak fatalny stan budynku przesądził sprawę, nie znaleziono również inwestora, który mógłby wyłożyć pieniądze na jego remont - zdecydowano więc o rozbiórce Nakagin Capsule Tower. Co stanie się z kapsułami? Jedna z nich już została przekazana do Muzeum Sztuki Współczesnej w Saitamie, jedną chce pozyskać paryskie Centre Pompidou. Pozostałe będą wyremontowane, a następnie sprzedane lub przekazane nabywcom, którzy zechcą stworzyć w Tokio hotel składający się z kultowych kapsuł.

Kultowy budynek powstał w 1972 roku, w zaledwie 30 dni jako pierwszy na świecie budynek z modułami wymiennymi.
Kultowy budynek powstał w 1972 roku, w zaledwie 30 dni jako pierwszy na świecie budynek z modułami wymiennymi.Julian Elliott/robertharding/East NewsEast News
"Polacy za granicą": Sfermentowane tofu oraz pieczone wróble i gołębie. Szanghaj to szok kulturowy dla EuropejczykówPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas