Nastolatkowe wypowiadają to słowo na potęgę. Krasz - co to znacz?
Krasz - co to znaczy? Co to znaczy mieć na kogoś "crusha"? Określenie często pada z ust młodzieży i bywa, że są zagwozdką dla rodziców, dziadków czy nauczycieli. Czasami dorośli również mylnie je interpretują. Co nastolatkowie mają na myślisz, mówiąc "crush"?
Współczesny żargon młodzieżowy bywa niezrozumiały dla znacznej części dorosłych. Jednym z często wypowiadanych słów przez nastolatków jest "crush". Przewija się ono nie tylko na szkolnych korytarzach, ale również podczas rozmów przez internetowe komunikatory. Skąd pochodzi słowo "crush" i co oznacza?
"Crush" to słowo wywodzące się z potocznego języka angielskiego. Młodzież często zapisuje je w prostszej, spolszczonej formie - "krasz". Wpisując słowo "crush" w internetowy słownik angielsko-polski otrzymamy tłumaczenie "zmiażdżyć". W żargonie młodzieżowym ma ono jednak zupełnie inne znaczenie. Używane jest po to, aby wyrazić ogromną sympatię czy zauroczenie do danej osoby.
Czytaj również: "Ale z ciebie bambik". Co oznacza to słowo? Jest prawdziwym hitem na TikToku
Mieć na kogoś krasza to - bardzo się komuś podobać. "Have a crush on someone" w tłumaczeniu na język polski oznacza "bujać, zadłużyć się w kimś". Ponadto spotykane jest też powiedzenie "celebrity crush" odnoszące się do zauroczenia w kimś znanym i popularnym.
Sprawdź: Tak mówiono w PRL-u. Ile z tych słów znasz? 17/20 zdobędą tylko nieliczni
Wyrażenie "crush girl" można tłumaczyć na dwa sposoby. Niekiedy określa ono dziewczynę, która jest podatna na liczne zauroczenia, innymi słowy nie jest stała w uczuciach, co chwila podoba jej się inny chłopak. Druga opcja, która występuje w młodzieżowym żargonie to również coraz bardziej popularne między nastolatkami powiedzenie "Mój crush boy czy moja crush girl". Określenie to można w najprostszy sposób przetłumaczyć jako "moja sympatia". Jak nietrudno się domyślić wypowiadają je osoby, które w kimś się podkochują. Nastolatek wypowiadający "crush girl" ma na myśli "dziewczynę, która szalenie się podoba".