Naukowcy zaskoczyli wynikami. Lepiej uważnie przyjrzyj się swoim kontaktom
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Jak sugerują nowe badania, interakcje z przyjaciółmi i rodziną mogą wpływać na nasze zdrowie i to bardziej, niż możemy się tego spodziewać. Samotność będzie wiązała się nie tylko z naszym dobrostanem psychicznym, ale także i ze zdrowiem fizycznym. Do jakich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu z Cambridge?
Spis treści:
Co ma samotność do białka w naszym organizmie? Zaskakująco dużo
Relacje społeczne odgrywają ważną rolę w naszym samopoczuciu. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że zarówno izolacja społeczna, jak i samotność są powiązane z gorszym zdrowiem i przedwczesną śmiercią. Pomimo tych dowodów, podstawowe mechanizmy, poprzez które relacje społeczne wpływają na zdrowie, pozostają nieuchwytne.
Jednak naukowcy z Wielkiej Brytanii i Chin doszli do ciekawych wniosków w tym temacie po zbadaniu białek z próbek krwi pobranych od ponad 42 000 dorosłych osób zrekrutowanych do UK Biobank. Ich odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Human Behaviour".
Białka we krwi, wytwarzane przez geny, są kluczowe dla funkcjonowania organizmu. Mogą być cennymi celami leków, pomagając badaczom w opracowywaniu nowych metod leczenia poszczególnych chorób.
Zespół kierowany przez naukowców z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii i Fudan University w Chinach zbadał "proteomy" - zestaw białek - w próbkach krwi pobranych od ponad 42 000 dorosłych w wieku 40-69 lat.
Pozwoliło im to zobaczyć, które białka występują w wyższych stężeniach u osób, które są społecznie odizolowane lub samotne, i w jaki sposób te białka są powiązane z gorszym stanem zdrowia.
Czym jest samotność w świetle nauki? Ciekawe wnioski naukowców
Izolacja społeczna jest obiektywną miarą opartą na przykład na tym, czy ktoś mieszka sam, jak często ma kontakt z innymi osobami w sferze społecznej i czy bierze udział w aktywnościach społecznych. Samotność jest natomiast subiektywną miarą opartą na tym, czy dana osoba czuje się samotna.
To także pod uwagę wzięli w swoich badaniach naukowcy. Przeanalizowali proteomy i dostosowali je do czynników takich jak wiek, płeć i status społeczno-ekonomiczny. Zespół odkrył 175 białek związanych z izolacją społeczną i 26 białek związanych z samotnością (choć istniało znaczne nakładanie się, przy czym około 85% białek związanych z samotnością było wspólnych z izolacją społeczną).
Wiele z tych białek jest wytwarzanych w odpowiedzi na stan zapalny, infekcję wirusową i jako część naszych odpowiedzi immunologicznych, a także zostało powiązanych z chorobami układu krążenia, cukrzycą typu 2, udarem i przedwczesną śmiercią.
"Wiemy, że izolacja społeczna i samotność są powiązane z gorszym zdrowiem, ale nigdy nie zrozumieliśmy dlaczego. Nasza praca wskazała na szereg białek, które wydają się odgrywać kluczową rolę w tym związku, przy czym poziomy niektórych białek w szczególności wzrastają jako bezpośrednia konsekwencja samotności" - zaznaczył w sprawozdaniu z badań dr Chun Shen z Uniwersytetu Cambridge.
Z kolei profesor Jianfeng Feng z Uniwersytetu Warwick powiedział:
"W ludzkim ciele znajduje się ponad 100 000 białek i wiele ich wariantów. Sztuczna inteligencja i proteomika o wysokiej przepustowości mogą pomóc nam zidentyfikować niektóre kluczowe białka w profilaktyce, diagnostyce, leczeniu i prognozowaniu wielu chorób ludzkich i zrewolucjonizować tradycyjny pogląd na zdrowie człowieka".
Podczas badania naukowców zainteresowały dwa rodzaje białka. Dzieje się tak nie bez powodu
Jednym z białek produkowanych w wyższych stężeniach w wyniku samotności było ADM. Poprzednie badania wykazały, że białko to odgrywa rolę w reagowaniu na stres i regulowaniu hormonów stresu oraz hormonów społecznych, takich jak oksytocyna - tzw. "hormon miłości" - który może zmniejszać stres i poprawiać nastrój.
Zespół odkrył silny związek między ADM a objętością wyspy, ośrodka mózgu odpowiedzialnego za interocepcję, czyli naszą zdolnością do odczuwania tego, co dzieje się w naszym ciele - im wyższe poziomy ADM, tym mniejsza objętość tego regionu.
Wyższe poziomy ADM były związane z mniejszą objętością wyspy i mniejszym lewym jądrem ogoniastym, obszarem mózgu związanym z emocjami, nagrodą i funkcjami społecznymi. Ponadto podwyższone poziomy ADM były związane z wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci.
Inne zidentyfikowane przez naukowców białko, ASGR1, jest powiązane z wyższym poziomem cholesterolu i zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Inne białka znalezione w badaniu są zaangażowane w rozwój insulinooporności, miażdżycy i progresję raka, wśród innych problemów zdrowotnych.